Před rokem, při svém vzniku, se Sobotkova vláda zapřísahala, že začne řešit problematiku komunálního a sociálního bydlení, přičemž komunální bydlení je rozsáhlejší množinou nežli bydlení sociální.
Ve vějíři nástrojů, který se u nás na trhu bydlení objevuje, chybí nástroje v oblasti bytové politiky obvyklé v jiných zemích se sociálně tržní ekonomikou. A tak se u nás k bydlení ve velkém bez problému dostanou s využitím hypotečního financování v kombinaci s daňovými odpisy (úroky z hypoték) a se stavebním spořením především vyšší střední vrstvy. Tedy lidé s dlouhodobě vysoce nadprůměrnými příjmy. A samozřejmě lidé s nejvyššími příjmy, ti ostatně ani nepotřebují hypotéky. Na trhu lze ke koupi nalézt také rozumné nabídky bytů a jejich financování pro lidi se středními příjmy.
Premiér Sobotka v posledním roce se zaujetím hovořil o potřebě hledat řešení neuvěřitelného vykořisťování lidí bydlících v ubytovnách, které mají nestydatě vysoké nájmy, jež pohlcují státní příspěvky na bydlení. Skutečně je třeba pomoci těm nejubožejším z ubohých a je dobře, že si to ČSSD uvědomuje a že ji stávající situace trápí. Ale upřímně, pomoc při získání kvalitního bydlení potřebují nejen lidé na společenském dně, ale také lidé z nižších středních a nízkopříjmových vrstev. Tito lidé obvykle nedosáhnou na hypoteční financování, nemluvě ani o vlastních finančních zdrojích potřebných ke koupi bytu.
Koncepce sociálního bydlení, jak s ní seznámili veřejnost představitelé ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je ve svých základních východiscích správná. Je to lepší než dosavadní stav.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Paroubek - profil