Činí tak proto, že je v posledních dnech a týdnech v intenzivním sporu s místopředsedou vlády a ministrem financí Babišem ohledně nákupu akcií Agrofertu v letech 2013 a 2014. Babišův Agrofert tehdy využil platné legislativy a zcela nepochybně přitom nepostupoval příliš eticky, ačkoli podobným neetickým způsobem v rámci daňové optimalizace postupovaly v zemi v té době desítky jiných firem.
V zákulisí české politiky se objevilo přes víkend to, že A. Babiš odejde ze své vládní funkce, bude nahrazen svou ministerskou náměstkyní, a hnutí ANO však zůstane ve vládě. Všichni, s kým jsem měl možnost hovořit, tuto variantu považovali politicky za zcela nešťastnou. A. Babiš by měl možnost se naprosto koncentrovat a vést pětiměsíční volební kampaň před řádným termínem voleb do poslanecké sněmovny. Nebyl by zatěžován vládními úkoly, neztrácel by mnoho času v poslanecké sněmovně. Dnes nese odpovědnost pouze za to, za co chce, tedy jen za příznivé výsledky vlády.
B. Sobotka se rozhodl, zdá se, velmi správně, neboť tento postup zabrání nejhoršímu, ale politicky optimální určitě není. Voliči většinou potrestají toho, kdo vyvolal mimořádné volby. Pokud to ovšem mimořádné volby budou, protože termínů mimořádných voleb už mnoho v průběhu září není. Zejména pokud bude vláda v demisi pokračovat anebo pokud bude zvolen model úřednické vlády, bude velmi pravděpodobně dodržen termín voleb v druhé polovině října. Sociální demokracie podle průzkumů trajektorii vývoje svých preferencí nezadržitelně směřovala k úrovni volebního výsledku 8 -10 %. Premiér Sobotka vzkřísil jiskřičku naděje, že by to mohlo být trochu jiné. Ale jistota žádná není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV