Takovou záležitostí, kde působí nekompetentně a zmateně, je například jím navrhovaná výstavba desetimetrové ochranné zdi na tisíc sto kilometrů dlouhých hranicích Mexika a USA. V poměrně krátké době probíhající kampaně byl ze svého původního odhadu nákladů na zeď 4 miliardy dolarů dotlačen až k přiznání reálné výše nákladů této stavby ve výši 25 miliard dolarů. Ukázala se také nesmyslnost jeho slibů, že by snad výstavbu této zdi měla zaplatit sousední země: Mexiko… Výrobci jedenáctimetrových žebříků se už těší...
Na druhé straně však D. Trump v posledních dnech zcela nepochybně zacloumal sebevědomím východních členských států organizace NATO. Jeho vyjádření ve vztahu k zemím, které předpokládají, že budou a priori bráněny USA před útokem z vnějšku, ve kterém hovořil o tom, že případný boj za spojence z NATO ze strany USA není rozhodně tak samozřejmý, měl nepochybně vliv na celou evropskou politickou elitu. A východiska se rýsují pro evropské členy NATO v zásadě dvě: buď vyšší zbrojní výdaje těchto zemí, anebo naopak přechod k politice snižování napětí ve východní Evropě. A vybudování vlastních evropských vojenských sil.
Trump se také vyjádřil v souvislosti s Krymem, a to velmi realisticky, že o jeho připojení k Rusku rozhodli většinově občané Krymu (ostatně většinou ruskojazyční - pozn. autora) a že stojí zato tuto položku v geopolitické hře USA odepsat, pokud to pomůže zlepšit vztahy s Ruskem.
D. Trump tedy ukazuje současně několik tváří. Je ale otázkou, která tvář je ta pravá… Jestli tvář geniálního showmana a baviče, anebo nekompetentního kalkulátora veřejných investic, či ve světovém měřítku realisticky uvažujícího státníka...
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV