Zatímco v Rusku žádné reálné síly směřující k nastolení slušnějšího režimu nevidíme, dokonce naopak podstatná část ruské populace odmítá liberalizaci a privatizaci, v Číně demokratizační síly vidíme. Čínští studenti v zahraničí se vážně zabývají programem, jak Čínu demokratizovat a liberalizovat. Demokracie pro ně představuje pozitivní a žádoucí hodnotu. Mají oproti Rusku výhodu, v Hongkongu totiž existuje reálná zkušenost s demokracií. Další výhodou oproti Rusku jsou určité zkušeností s tržní ekonomikou. Pokud dojde k nějakým změnám, je možné, že nastanou v Číně mnohem dřív než v Rusku.
Zatímco do Ruska se po zkušenostech Napoleona a Hitlera nikomu z euroatlantické civilizace kvůli demokratizaci nechce, takže raději směřuje k naprosté izolaci Ruska, je možné, že Čína má dostatek obyvatel, kteří by se do Ruska odstěhovali. Může tak nastat situace, že demokratizace Ruska proběhne pod patronátem Číny. Samozřejmě by se Rusko v takovém případě stalo čínskou kolonií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV