Pecková (TOP 09): Řešením nejsou kvóty, ale vytvoření podmínek pro soulad rodiny se zaměstnáním

30.04.2019 16:23 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k rovnému odměňování mužů a žen

Pecková (TOP 09): Řešením nejsou kvóty, ale vytvoření podmínek pro soulad rodiny se zaměstnáním
Foto: Veronika Rejmanová / TOP 09
Popisek: Poslankyně Gabriela Pecková

Někteří se mne ptáte, jak si představuji rovné odměňování mužů a žen a podíl ČR na rozhodování v rámci EU a proč mají být tyto problém řešeny na celoevropské úrovni?

Nemohu se ubránit dojmu, že by vás vlastně zajímalo, zda se nechystám prosazovat nějaké kvóty.

Mé stanovisko je naprosto jasné - kvóty v žádném případě!

Nerovné kariérní a sociální postavení žen a mužů je celoevropský problém, protože Evropa je propustný systém, a tento problém je navíc velmi těsně svázán s nepříznivým demografickým vývojem. Kde budou evropské hodnoty a evropská kultura, když Evropanky nebudou mít děti? Když se budou ženy z kariérních či ekonomických důvodů rozhodovat pro mateřství ve čtyřiceti letech bude se dětí logicky rodit méně a kvůli vysokým rizikům pro matku a dítě i s velikými náklady na zdravotní péči.

Řešením nejsou kvóty, ale vytvoření podmínek pro soulad rodiny se zaměstnáním, a to jak na straně pracovního trhu (sdílené či zkrácené pracovní úvazky, práce z domova apod.) tak v oblasti široké nabídky dostupných služeb. Ty vytvoří současně i nové pracovní příležitosti a pracující ženy si je budou moci dovolit využívat.

Při výpočtu důchodů je pak nutné výrazně více zohlednit péči o děti nebo blízké, tedy dobu strávenou sice mimo pracovní trh, ale nijak méně náročně, smysluplně a společensky přínosně. Dítě se rodí jako jedinečná bytost a vyžaduje pro svůj plnohodnotný vývoj individuální péči, a to i v případě ohrožených a opuštěných dětí, které nepatří do ústavu, ale do rodiny.

Z tohoto přístupu společnosti k mateřství pak profituje nejen dítě, ale celá společnost.

Situace se opakuje na opačném konci života, kdy bychom chtěli odcházet v kruhu rodiny v domácím prostředí a přesto 90 % z nás umírá v nemocnicích, či sociálních zařízeních. Pokud nastavíme podmínky finančního zajištění a budoucího zohlednění u pečujících osob (z podstaty to bývají častěji ženy) můžeme napravit i tento nedostatek sociálního systému. Rodiny jsou nyní často “rozeseté” po celé Evropě. Lidé často pracují v jiné zemi, než žijí jejich rodiče, někdy i děti, a tak je dobré hledat prostupná řešení.

Opakovaně jsem v Parlamentu ČR navrhovala úhradu mobilní hospicové péče z veřejného zdravotního pojištění, či pevnou spodní hranici pro umisťování dětí do ústavní péče, která je v jiných zemích EU běžná. Obojí vždy opozice shodila, a proto je na čase nastavit celoevropské řešení!

Žádné kvóty, ale široká nabídka možností s akceptovatelnými podmínkami, důsledné dodržování stávající normy, sjednocení některých nebo změna již překonaných norem a příprava a nastavení nových. Nejsme v tom sami. Pomocnou ruku nabízí např. OSN, která nyní kromě jiného pracuje na návrhu přiblížení technického vzdělávání dívkám, protože v oborech s ním spojených je dosahováno výrazně vyšších příjmů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Začala revoluce zdravého selského rozumu!

12:04 Rozvoral (SPD): Začala revoluce zdravého selského rozumu!

Nově zvolený americký prezident Donald Trump hned po složení přísahy začal úřadovat. Podepsal první …