Na závěr jednání pozvala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová předsedu rakouské Národní rady Wolfganga Sobotku i předsedu slovenské Národní rady Borise Kollára do Prahy na dubnovou konferenci čelných představitelů parlamentů členských zemí EU.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila pracovního jednání v rámci tzv. Slavkovského formátu. Nedaleko slovenského Popradu jednala od neděle 12. do pondělí 13. března s předsedou Národní rady Rakouské republiky Wolfgangem Sobotkou a předsedou Národní rady Slovenské republiky Borisem Kollárem.
„Hlavním tématem našeho jednání byla pokračující válka na Ukrajině, perspektivy jejího vývoje a řešení jejích následků u nás i ve světě. Shodli jsme se, že klíčem k nadějnější budoucnosti je udržení jednoty v podpoře vzdorující Ukrajiny i zemí Západního Balkánu,“ uvedla krátce po společném jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Mezi další diskutovaná témata patřily koordinované kroky k vyšší energetické nezávislosti na ruských surovinách, nové příležitosti i úskalí vytvořené migrační vlnou válečných uprchlíků z Ukrajiny či systematický postup v boji s proruskými dezinformacemi. Účastníci jednání z obou sousedních zemí rovněž ocenili nedávno úspěšně završené předsednictví ČR v Radě EU.
„Už teď se velice těším na pokračování našich rozhovorů v rámci širšího pléna na dubnové mezinárodní konferenci předsedů parlamentů členských i kandidátských zemí Evropské unie. Tuto konferenci budeme spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem tentokrát hostit u nás v Praze,“ dodala na závěr předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Slavkovský formát vznikl v roce 2015 ve Slavkově u Brna jako platforma pro užší regionální spolupráci České republiky, Rakouska a Slovenska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV