Součástí setkání byla i ukázka bojového cvičení jednotek NATO na vojenské základně nedaleko litevsko-běloruských hranic.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se s předsedou Senátu Parlamentu ČR Milošem Vystrčilem zúčastnili schůzky čelných představitelů parlamentů členských zemí NATO v litevském Vilniusu. Ústředním tématem jednání byla perspektiva rozšíření Severoatlantické aliance o válkou zmítnou Ukrajinu.
„Pokud necháme Ukrajinu stát za dveřmi Aliance, vytvoříme šedou zónu, prostor, na který bude Rusko brzy chtít znovu zaútočit. A nenechme se mýlit – Rusko nezmizí a bude stále představovat hrozbu. Chápu, že Ukrajina se nestane členem ze dne na den. Země a její lidé však musí dostat jasnou perspektivu. Mezitím bychom měli Ukrajině nadále poskytovat veškeré potřebné vojenské vybavení a materiál. To by mělo být považováno za faktickou součást přístupového procesu,“ uvedla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Ukrajina se brání i za nás za všechny, za naše hodnoty, naši bezpečnost, naše pravidla a naši svobodu. Podporovat Ukrajinu je nutné tak dlouho, dokud to bude potřebovat. Putin dnes aplikuje taktiku spálené země, proto bude také potřeba jí následně pomoci při obnově. Rusko však neohrožuje jen Ukrajinu, ohrožuje další země jako např. Moldavsko, Gruzii, Bosnu a Hercegovina, které si zaslouží naši pozornost. Je zapotřebí otevřít naše dveře a pozvat dovnitř ty, kteří nežijí v bezpečí. Ukrajina je náš úkol, náš společný úkol,“ doplnil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Mezi další diskutovaná témata patřila otázka zvyšování výdajů na kolektivní obranu a bezpečnost či zamýšlené změny v rámci bezpečnostní architektury Severoatlantické aliance v kontextu aktuální geopolitické situace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV