Pekarová Adamová (TOP 09): Rovná společnost je spravedlivá společnost

09.03.2023 18:45 | Tisková zpráva

Čelné osobnosti evropských parlamentů apelují za rovnost žen a mužů.

Pekarová Adamová (TOP 09): Rovná společnost je spravedlivá společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová u příležitosti dnešního Mezinárodního dne žen podepsala společně s předsedkyněmi a předsedy parlamentů Belgie, Kypru, Litvy, Rumunska, Slovenska a Španělska společný článek.

Ten apeluje za rovnost žen a mužů, která je dle názoru signatářů jedním ze základních konsenzů našich demokracií. Zároveň jde o charakteristický znak Evropy jako politického projektu.

Za spravedlivou a prosperující společnost: rovnost žen a mužů

Požadavek rovnosti žen a mužů se každý rok 8. března dostává do centra pozornosti veřejného mínění. Při této příležitosti se níže podepsané předsedkyně a předsedové evropských parlamentů chtějí připojit k hlasům, které volají po plné rovnosti mužů a žen, protože tato rovnost je jedním ze základních konsenzů našich demokracií a zároveň jde o charakteristický znak Evropy jako politického projektu.

V roce 1979 byla Simone Veilová zvolena první předsedkyní Evropského parlamentu. Od té doby dosáhly evropské ženy významného pokroku v oblasti sdílení politické moci. Zvýšil se počet žen v parlamentech i ve vládách. Žena jako předsedkyně parlamentního shromáždění již není výjimečným jevem, jak tomu patrně bylo v roce 1979. Stále je však co zlepšovat, jak nás upozorňuje index vypracovaný Evropským institutem pro rovnost žen a mužů: na stupnici do 100, která označuje míru rovnosti při výkonu politické moci, je průměr v zemích Evropské unie 60,2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!