Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila summitu Iniciativy Trojmoří v Bukurešti. V jeho rámci se zasazovala o pokračující mezinárodní podporu napadené Ukrajiny a posilování regionální energetické nezávislosti prostřednictvím těsnější spolupráce na společných infrastrukturních projektech. Iniciativa sdružuje od roku 2015 nejvyšší politické představitele zemí střední a východní Evropy, zástupce Evropské komise a USA.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se dnes v čele české národní delegace zúčastnila osmého ročníku Summitu Iniciativy Trojmoří. Summit se letos konal v rumunské Bukurešti.
„Ve světle trvající ruské agrese proti Ukrajině jsme se na jednání shodli na pokračující podpoře napadené zemi i připravenosti podílet se na její rekonstrukci. Cestou k tomu je budování těsnější sítě vztahů s dalšími evropskými i neevropskými zeměmi a obdobně smýšlejícími mezinárodními ekonomickými, rozvojovými a finančními organizacemi,“ uvedla po plenární schůzi předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Česká republika doposud navrhla zařadit na seznam prioritních projektů Trojmoří dva konkrétní projekty. Prvním z nich je obousměrný česko-polský plynovod STORK II a druhým vysokorychlostní železnice spojující Česko s Polskem a baltskými státy.
„Cílem obou projektů je prohloubit regionální propojení a zvýšit naši energetickou nezávislost. Společně s našimi projektovými partnery hodláme zvýšit surovinovou soběstačnost a ekonomickou odolnost členů Iniciativy a přidružených partnerských zemí. V důsledku toho pomůžeme posílit Evropskou unii i komunitu jejích demokratických sousedů,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Iniciativa Trojmoří vznikla v roce 2015 jako neformální platforma pro regionální spolupráci, která má za cíl podporu států východní části Evropské unie. Členy Trojmoří jsou v současné době Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, ČR, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko. Strategickými partnery jsou dále Evropská komise, Německo a USA. Od roku 2022 se pak přidruženým účastnickým státem stala Ukrajina. Letošního summitu se poprvé účastnili i představitelé Řecka.
„Naším klíčovým zájmem je stimulovat investice a posílit naši společnou odolnost prostřednictvím systematického budování vazeb mezi našimi zeměmi a zároveň vytvářet vhodné podmínky pro další rozšiřování Evropské unie. Právě proto Česko velmi vřele podporuje rozšíření Iniciativy Trojmoří o Řecko a přidružení Ukrajiny a vítá výrazný zájem Moldavska i dalších zemí o navázání bližší spolupráce,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV