Peksa (Piráti): Evropský parlament požaduje konec špehování zaměstnanců na pracovišti

08.07.2022 5:29 | Zprávy

Špehování na pracovišti musí skončit. Na tom se v novém usnesení shodli europoslanci. Přehnané sledování zaměstnanců skrze digitální nástroje a umělou inteligenci totiž ohrožuje duševní zdraví.

Peksa (Piráti): Evropský parlament požaduje konec špehování zaměstnanců na pracovišti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Europoslanci tak vyzývají k zákazu šmírování zaměstnanců na pracovišti, především skrze umělou inteligenci, sledování v reálném čase a hlídání odpracovaných hodin pomocí speciálního softwaru. 

Využívání technologií a umělé inteligence na pracovišti by podle dnešního usnesení nikdy nemělo být na úkor duševního zdraví a pohody pracovníků. Zároveň nasazení umělé inteligence na pracovišti nesmí vést k nadměrnému sledování ve jménu produktivity nebo dohledu nad pracovníky.

„Je to samozřejmě problém pro mentální zdraví zaměstnanců, jejich bezpečnost i právo na soukromí a důstojnost. Proto jsme v Evropském parlamentu prosadili, že nyní musí vzniknout evropská pravidla pro umělou inteligenci na pracovišti. Zajistíme odpovídající ochranu práv a kvalitních životních podmínek pracovníků, včetně ochrany jejich duševního zdraví. Základ bude ochrana před diskriminací, důraz na soukromí i lidskou důstojnost,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Parlament teď jasně říká, že umělá inteligence na pracovišti musí být transparentní a spravedlivá. A to je rozhodně krok dobrým směrem. Taková pravidla jsou zcela zásadní pro prevenci diskriminace na pracovišti, která nastává třeba při náboru zaměstnanců. Jsou zde příklady, kdy systémy umělé inteligence skenovaly profily uchazečů a při vyhodnocování upřednostňovaly do manažerských pozic muže nad ženami. A to jsou přesně situace, kterým se musíme vyhnout. Proto je nesmírně důležité, aby takové systémy byly transparentní. Zároveň jsem rád, že se zde zmiňuje, že zaměstanavel musí pro užití systémů umělé inteligence dostat souhlas na základě dialogu se zástupci zaměstnanců, například s odbory," vysvětluje pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Umělá inteligence a vyspělé algoritmy představují nové výzvy pro budoucnost práce. Jde o sledovací technologickou kontrolu a dohled prostřednictvím nástrojů pro předvídání, vzdálenou kontrolu práce a výkonu v reálném čase a monitorování odpracovaného času. Nyní přibližně 40 % oddělení lidských zdrojů v mezinárodních společnostech využívá aplikace umělé inteligence a 70 % z nich to považuje za vysokou prioritu pro svou organizaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…