Špatné zprávy: indickou úrodu pšenice ničí extrémní vedro a sucho. Dá se čekat, že ceny jídla dál porostou.
V Indii a Pákistánu naměřili v posledních dnech opakovaně přes 40 stupňů, místy teploty šplhají až k padesátce. Hoří tam skládky, děti nechodí do škol. Teploty lámou rekordy staré přes 110 let. Naplňuje se bohužel scénář, který předpovídá mezivládní klimatický panel ve svých zprávách. Nejvážnějším rizikem pro tyhle země jsou šílené vlny veder, kvůli kterým se tam bohatší část společnosti stahuje do klimatizovaných prostor a ta chudší na to doplácí zdravím i životy. Nárůst teploty přitom Indie ani Pákistán nemůžou sami o sobě zastavit.
Vedro v jižní Asii má ovšem přímé dopady i na nás. Horko trvá už od března a bohužel už zasáhlo tamní úrodu obilí. Čeká se pokles úrody pšenice pod 100 milionů megatun, tedy pod úroveň toho, co Indie vloni exportovala. Takže možná letos bude čistý importér. V čase ruské invaze na Ukrajinu to pro nás není dobrá zpráva. Rusko a Ukrajina patřily k zásadním exportérům obilí, jenže teď přístav v Oděse stojí. Zprávy o tom, že i v jiných státech bude nedostatek jídla, ženou jeho ceny opět nahoru všude na světě, Evropu nevyjímaje.
Klimatická změna se nás zkrátka bezprostředně týká, ačkoliv u nás je zatím pohodlných 29 stupňů. Jejím výsledkem budou ještě vyšší ceny potravin, migrace ze států, kde se nebude dát žít, včetně zemí, ve kterých bude doopravdy hlad.
Žádný zodpovědný politik by neměl sedět s rukama v klíně a tvářit se, že se to neděje nebo že s tím nic nenadělá. Nadělá, všichni můžeme přispět svými dílem. V Evropě teda Green Dealem (jehož součástí je mimochodem i větší podpora domácí rostlinné produkce).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV