Rozpočet Evropské unie je klíčovým zdrojem investic v celé Evropě. Podporuje mnoho oblastí, jako je věda, výzkum, kultura, vzdělávání či zlepšování dopravní infrastruktury. Společný rozpočet také umožňuje projekty, na které by jednotlivé členské státy neměly peníze, například navigační systém Galileo, díky kterému bude Evropa do několika let nezávislá na americkém GPS. V Česku ale neumíme využít potenciál, který nám evropské prostředky nabízí. Jedním z hlavních důvodů jsou podvody s dotacemi a systémové chyby, které je umožňují. Objem takovýchto podvodů za poslední roky strmě narostl, mezi lety 2017 a 2018 došlo ke zvýšení o 200 %.
V tomto článku se zblízka podíváme na to, jak rozdělování evropských peněz probíhá a kde v Česku děláme zásadní chyby.
Proč by nás to mělo zajímat?
Jde o peníze nás i všech evropských daňových poplatníků. Rozpočet EU totiž z velké části tvoří příspěvky členských států. Ty se „dají na hromadu“ a přerozdělí tak, aby z toho profitovali všichni. Česká republika patří mezi státy, kterým se každý rok z evropského rozpočtu vrátí víc, než do něj přispějí. V roce 2019 jsme do EU odvedli 51 miliard korun a obdrželi 119 miliard korun, což činí čistý zisk 68,5 miliardy korun.
Příjmy ČR z EU – Data z roku 2019
V čem je problém?
1. PROBLÉMY NA MINISTERSTVECH:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV