Šmírování občanů v obci mohou zamezit například prosazením obecného ustanovení zákazu používání technologií na rozpoznávání obličejů v obci nebo omezením možnosti starosty uzavírat smlouvy na nákup techniky, softwaru a služeb pro sběr a využití biometrických dat. Piráti uvádějí tyto a další tipy na nových stránkách (ZDE), věnovaných boji proti problematickému sběru dat o obyvatelích. Europoslankyně Markéta Gregorová a lídryně středočeské kandidátky Klára Kocmanová tak pokračují v kampani Vraťte nám naše tváře.
„Pandemická doba přinesla nové výzvy – naše životy se přesunuly ve velké míře do digitálního prostředí, a dochází k bezprecedentnímu sběru dat nejen o našem chování, ale i o nás samotných. Více než kdy dřív se tak musíme starat o svoje soukromí. Proto chci tento zásadní problém připomínat,“ vysvětluje spolu-lídryně koalice Pirátů a STAN ve Středočeském kraji Klára Kocmanová. Ta pomáhá se sháněním podpisů pod petici v rámci kampaně Reclaim your face (Vraťte nám naše tváře).
Ultimátním cílem petice i celé kampaně je zavedení platné legislativy bránící masovému šmírování (ZDE), ke kterému může docházet jak ze strany státu, tak i soukromých firem. „Naše frakce v Evropském parlamentu vyrobila skvělou online hru (ZDE), která simuluje procházku po městě plném kamer, které sbírají biometrická data. Je to super interaktivní způsob, jak informovat o důležitosti ochrany proti plošnému sledování,“ dodává europoslankyně Markéta Gregorová.
„Vyzývám všechny, které téma zajímá, aby se přidali k výzvě #paperbagsociety, Sama se chystám taky navštívit letošní Big Brother Film Festival, který proběhne v září,“ doplňuje Kocmanová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.