Piráti: Jilemnice je bezradná v nakládání s nemovitostmi, trpí rozpočet i veřejný prostor

27.04.2021 15:45 | Zprávy

Jilemnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pozemků a bytů, což svým dílem přispívá i k pokračujícímu poklesu obyvatelstva obce. Dal by se proto předpokládat zájem občanů o odkup nabízených městských nemovitostí, opak je však pravdou.

Piráti: Jilemnice je bezradná v nakládání s nemovitostmi, trpí rozpočet i veřejný prostor
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Z celkových sedmnáct prodejů schválených současným zastupitelstvem proběhly pouze dva formou výběrového řízení s více jak jedním účastníkem. Jak je to možné? Při bližším zkoumání důvodů narazíme na nepřehledná a složitá pravidla, která vedení města umožňují podle potřeby ohýbat podmínky prodeje.

Komu vyhovuje netransparentní a nepřehledná komunikace?

„Město pochopitelně dodržuje všechny zákonné náležitosti, neudělá ale nic moc navíc,” komentuje situaci za Piráty Vojtěch Mečíř. “Neexistuje jednotné místo, kde by zájemce o koupi mohl dozvědět, zda se v Jilemnici něco prodává, záměry prodejů se na úřední desku vyvěšují na nejkratší možnou dobu, informace o aukcích se sice objevuje ve zpravodaji města a v poslední době i na sociálních sítích, ale v tak nepřístupné grafické a textové podobě, že běžného zájemce nutně odradí,“ popisuje aktuální poměry.

A právě absence jednoduchých a přehledných pravidel vedení města slouží jako zástěrka pro přinejmenším netransparentní postup, který vzbuzuje otazníky nebo i podezření, že prodeje mají probíhat tak, aby byly jednostranně výhodné a to nikoliv pro samotné město. Navíc to vše v situaci, kdy stále probíhá privatizace městských bytů. Pouze čtyři z jedenácti dražených městských bytů se totiž vyšplhali alespoň na odhadní cenu.

Na každý prodej nemovitosti jakoby se vymýšlela nová metoda, z nichž některé bijí do očí. Například nedávný prodej stavebního pozemku v širším centru Jilemnice byl proveden tzv. „emailovou metodou”. Místo toho, aby zájemci poslali své nabídky v uzavřené obálce, které se ve stejný čas otevřou, posílali je klasickým e-mailem na adresu úřednice.

V paměti jilemnických občanů stále zůstává i prodej lukrativního pozemku z roku 2017. Přestože se o pozemek zajímali dva subjekty, byl nakonec prodán bez výběrového řízení za pouhých 435.600 bez DPH zájemci o provozování prodejny elektra s argumentem, že se o koupi přihlásil jako první. „Nový majitel se smluvně zavázal mj. k materiálovému řešení objektu, které bohužel nedodržel a na reprezentativním místě postavil místo moderní budovy plechovou halu vhodnou leda do průmyslové zóny. Zastupitelstvo v roce 2019 jednalo o odkupu parkoviště u objektu a místo toho, aby se proti takovému jednání ohradilo, mlčky ho přešlo a svévolné porušování smluv s městem Jilemnice legitimizovalo,“ doplňuje detaily k přístupu vedení města Pirát.

Prodeje s otazníky se množí, zastupitelstvo mlčí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Stop nesmyslným poplatkům OSA, je to další útok na peněženky občanů

8:05 Piráti: Stop nesmyslným poplatkům OSA, je to další útok na peněženky občanů

Aktuální snaha OSA zavést poplatek 90 Kč za každý prodaný mobilní telefon představuje zbytečnou zátě…