Piráti: Návrh opatření proti přetížení zdravotnictví a zmrazení ekonomiky

19.09.2020 17:01 | Zprávy

Piráti v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci představili souhrn konkrétních návrhů pro boj s koronavirem. Jejich cílem je zabránit přetížení zdravotního systému a předejít opětovnému plošnému zastavení celé ekonomiky.

Piráti: Návrh opatření proti přetížení zdravotnictví a zmrazení ekonomiky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Patří mezi ně urychlené doplnění personálních kapacit pro testování a trasování, zavedení chytrých opatření snižujících společenský kontakt, ochrana zranitelných částí obyvatelstva, rozšíření aplikace e-Rouška i hygienických pravidel a omezení šíření koronaviru ve školách. „Kvůli absolutnímu selhání vlády narůstají každým dnem čísla nakažených ve zcela rekordním tempu. Pokud neuděláme akční opatření během několika hodin, podle expertů bude během dvou až čtyř týdnů nakažená tak velká část populace, že bude zahlcen zdravotnický systém, případně bude nutné znovu vypnout ekonomiku. Tomu musíme zabránit, naše návrhy tak předáme vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem a budeme tlačit na jejich zavedení v zájmu ochrany České republiky,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Piráti již na jaře podobný souhrn opatření představili ve svém plánu Budoucnost řešíme teď, vláda ale návrhy ignorovala.

„Apelujeme tímto na vládu, která nejedná dostatečně dynamicky, popřípadě vůbec. Pokud jsme hovořili na jaře o tom, že je naším cílem zploštit křivku, aby nedocházelo k prudkému nárůstu počtu nakažených, je třeba říct, že nyní se tak neděje a počty nakažených rostou exponenciálně a máme jedny z nejhorších čísel v Evropě. Naším cílem je, aby nedošlo k zahlcení zdravotnického systému v momentě, kdy nákaza zasáhne rizikové skupiny. Zároveň nesmí dojít k dalšímu vypnutí ekonomiky. Naše hlavní záměryjsme představili už v plánu Budoucnost řešíme teď v dubnu. Zásadní budou kroky ke snížení reprodukčního čísla. Důležité je pozitivně motivovat veřejnost k potřebnému jednání formou zvýhodnění a jednat předem, tedy proaktivně, nikoliv reaktivně až v situaci, kdy problém nastane. Každá koruna, kterou nyní do řešení epidemie vložíme, je dobře investovaná, protože náklady za vypnutí ekonomiky platíme my všichni,” popsal Ivan Bartoš.

„Identifikovali jsme tři konkrétní oblasti směřující k předejití zahlcení zdravotního systému a případnému opětovnému vypnutí ekonomiky. První je doplnění personálních kapacit pro testování a trasování. Velké množství lidí hlásí špatné zkušenosti s kapacitami testování, trasováním i ohlašováním výsledků. Je třeba masivně investovat do růstu testovací a trasovací sítě. Pro úspěšné zvládnutí problému je třeba aktivovat rychlokurzy pro zaškolení nových osob na testování a trasování, protože existuje silný potenciál mezi dobrovolníky, studenty, nezaměstnanými nebo zaměstnanci na kurzarbeitu. Tento program by zároveň měla podpořit armáda a integrovaný záchranný systém. Poslední klíčový návrh spočívá ve vyhlášení bleskového programu pro zapojení soukromého kapitálu do testovacích a záložních kapacit. Spočívá v zapojení lékáren, málo využívaných hotelů a dalších provozů v těch oblastech, kde již nyní podle semaforu existuje vyšší riziko,“ představila konkrétní návrhy poslankyně Olga Richterová s tím, že druhým cílem je předejít vypnutí ekonomiky pomocí chytrých opatření, která snižují společenský kontakt. „Zde zdůrazňujeme povinné rozestupy mezi osobami, které nejsou z jedné skupiny. Neméně důležitá je potom ochrana zranitelných osob, tedy osob starších nebo lidí s deficitem imunity. Zde hraje hlavní roli prevence a preventivní testování v pravidelných intervalech v rizikových oblastech. Chceme testování zaměstnanců i v sociálních zařízeních pro rizikové skupiny, aby se zabránilo nekontrolovanému šíření mezi personálem i klienty těchto zařízení. Konkrétně se jedná o návrh mobilních odběrových týmů, které v určený den objedou například dané městské části tak, aby pro ně celý proces byl co nejméně zatěžující,” dodala Richterová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

9:15 Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

Evropský parlament minulý týden i hlasy poslanců ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů schválil složen…