Piráti: Peníze z emisních povolenek chceme investovat zpět do regionů

28.02.2019 9:10 | Zprávy

Pirátští poslanci Mikuláš Peksa a Petr Třešňák se v Senátu zúčastnili založení petice za záchranu sociální a ekonomické stability a zlepšení kvality životního prostředí Karlovarského a Ústeckého kraje. Petici zaštiťují senátoři zvolení za Sokolov, Chomutov a Most Miroslav Balatka, Přemysl Rabas a Alena Dernerová spolu s poslancem za Karlovarský kraj Petrem Třešňákem.

Piráti: Peníze z emisních povolenek chceme investovat zpět do regionů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Petice upozorňuje na alarmující stav uhelných regionů Karlovarského a Ústeckého kraje, které byly v posledních dekádách drancovány nejen těžbou uhlí, ale pocítili i další dopady jimž v horizontu několika let hrozí sociálně-ekonomický kolaps. V důsledku ukončení těžby hnědého uhlí navíc zaniknou tisíce pracovních míst, což ještě více prohloubí ekonomický i sociální propad a poškozené životní prostředí. Na tyto změny se stát nijak nepřipravuje. V transformaci uhelných regionů naprosto selhává,“ uvedl důvod vzniku petice Petr Třešňák.

Již nyní patří Karlovarský kraj spolu s Ústeckým k nejhůře strukturálně postiženým oblastem České republiky. Oba regiony mají nejnižší HDP na obyvatele. Směřuje do nich také nejméně prostředků z rozpočtu státu i z evropských fondů. Tyto oblasti se dlouhodobě potýkají s nízkým výkonem lokální ekonomiky, nezaměstnaností, nízkými mzdami, vysokou ekologickou zátěží, nejvyšším počtem exekucí a dalšími problémy. Právě v těchto regionech se nachází nejvíce sociálně vyloučených lokalit. To všechno způsobuje i setrvalý pokles počtu obyvatel, kteří se stěhují pryč.

„Z obou krajů nenávratně odcházejí finanční prostředky v řádech miliard korun prostřednictvím plateb za emisní povolenky. Ty se však v těchto lokalitách posléze plně nevyužívají. Jde o nespravedlivé vyvádění peněz z chudých a strukturálně postižených oblastí,“ říká Mikuláš Peksa.

Podle Třešňáka bude nutné právě tento přístup změnit: „Považujeme za nutné část finančních prostředků vybraných z emisních povolenek investovat zpět do těchto regionů. Převážně do zlepšení kvality životního prostředí a životních podmínek obyvatel. Samozřejmě bude pro nás prioritou, aby tyto prostředky nemizely v nesmyslných projektech, ale účelnost jejich využití podléhala důsledným kontrolám a vše bylo transparentní,“ doplnil Petr Třešňák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pane premiére, za vaší vlády se ten rozdíl ve mzdách zvětšil

14:07 Babiš (ANO): Pane premiére, za vaší vlády se ten rozdíl ve mzdách zvětšil

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k prohlášení premiéra Fialy o dorovnání…