Piráti a STAN: Pomohli jsme zablokovat zdražení benzínu a "malou domů" pro Agrofert

15.07.2021 9:45 | Zprávy

I díky tlaku Pirátů a Starostů Sněmovna zablokovala přijetí pozměňovacích návrhů ANO k energetickému zákonu, které by zvýšily cenu benzinu a nafty o 2 koruny. Návrhy měly navýšit podíl biopaliv 1. generace v pohonných hmotách, na čemž by vydělal hlavně koncern Agrofert jako největší producent biopaliv v Česku.

Piráti a STAN: Pomohli jsme zablokovat zdražení benzínu a "malou domů" pro Agrofert
Foto: Piráti,STAN
Popisek: Piráti a Starostové a nezávislí

Koalice také varovala před dalším možným tunelem na peníze daňových poplatníků prostřednictvím podpory vybraných zdrojů energie. I když se povedlo zastavit nejproblematičtější návrh, vláda přesto prosadila nerovnoměrnou podporu energetických zdrojů a značně zvýhodnila bioplyn a biomasu.

„Jsem rád, že se nám konečně podařilo přesvědčit většinu Sněmovny, že povinné přimíchávání biopaliv 1. generace není jediná cesta, jak plnit naše mezinárodní závazky. Naopak, tato cesta vše prodražuje, škodí lidem i přírodě, a hlavně zavírá dveře rozumnému rozvoji obnovitelných zdrojů energie a v reálu vyhovuje jen úzkému okruhu ekonomických zájmů. Na zvýšení podílu biopaliv by vydělala opět firma Agrofert premiéra Babiše, stoupla by cena benzínu a nafty. Před námi je teď ale ohromný kus práce nastavit politiku obnovitelných zdrojů rozumně, na principech decentralizace, cirkulární ekonomiky, technologické neutrality, a hlavně skutečně podle pozitivních dopadů na klima,” vysvětlil poslanec a místopředseda Zemědělského výboru PSP ČR, Radek Holomčík.

Vládní poslanci dál poslali ale návrh, který Piráti označili za paskvil. Vládní novela srazila nerovnoměrně výnosová procenta již provozovaným obnovitelným zdrojům energie, ale u bioplynu ponechala horní hranici 10,6 procenta, která je nepřiměřené vysoká. Na podporu výroby energie z bioplynu přitom už nyní občané zaplatíme každý rok 7 miliard korun.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu nepředložilo řádnou dopadovou analýzu, takže Sněmovna neměla k dispozici detailní dopady jednotlivých návrhů na státní rozpočet a peněženky občanů. Několikrát jsme na ministerstvo apelovali, aby takovou analýzu zveřejnilo a také jsme několikrát žádali vládu o včasné projednání. Ta to smetla ze stolu. Odmítáme diletantství vlády, která není schopna potřebné zákony předkládat včas a promyšleně,” uvedl poslanec Pirátů Petr Třešňák, garant programového bodu energetika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

14:07 Lesenská (SPD): Navýšení vlastních platů je nejen nemorální, ale také politicky neudržitelné

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…