Piráti chtějí pět let navíc k dořešení privatizačních kauz

14.11.2018 11:32 | Zprávy

Už za necelé dva měsíce může stát definitivně ztratit šanci získat zpět pochybně privatizovaný majetek. Dnes odpoledne má Sněmovna poslední možnost tomu zabránit.

Piráti chtějí pět let navíc k dořešení privatizačních kauz
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Poslanci budou hlasovat o pirátské novele občanského zákoníku, která by o pět let prodloužila dobu, během níž může soud vrátit nepoctivě nabytý majetek z období privatizace zpět státu. 1. ledna příštího roku totiž skončí pětiletá ochranná lhůta pro mimořádné vydržení v případě privatizačních kauz. To znamená, že stávající vlastníci si po tomto datu budou moci majetek ponechat, i pokud se prokáže, že byl během privatizace nabytý neprávem. Autorem návrhu je pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

„Jde zejména o pochybné transakce týkající se protizákonných převodů bytových fondů, lesů a jiného nemovitého majetku. Stát nebo jiný původní vlastník by měl ještě šanci získat majetek zpět. Cílem návrhu je zabránit mimořádnému vydržení státního majetku, který byl v minulosti pochybným způsobem privatizován a převeden, přičemž příslušné orgány dosud neobjasnily podstatné právní aspekty těchto majetkových převodů,“ vysvětluje předkladatel a zároveň také předseda vyšetřovací komise ke kauze OKD Lukáš Černohorský.

Piráti předloženým návrhem rozšiřují původní úmysl Vlády ČR, která sama přechodné ustanovení v novém občanském zákoníku zakotvila. „Věřím, že Sněmovna neumožní, aby se nad kauzami privatizační éry definitivně uzavřela voda a většina poslanců, kterým skutečně záleží na jejich dořešení, náš návrh podpoří,“ dodává Černohorský.

Konkrétním příkladem může být kauza sídliště Písnice, kvůli které Lukáš Černohorský již v červnu interpeloval premiéra Babiše. V 90. letech byl za podivných okolností převeden bytový fond na ČEZ. Nájemníci pak podali žalobu, ve které se domáhali určení státu jako vlastníka sídliště. Důvodem byly nesrovnalosti při manipulaci s tímto bytovým fondem v roce 1992, kdy byl podle jejich názoru obcházen zákon o vlastnictví bytů. Žalobu soud v prvním stání odmítl v plném rozsahu pro nedostatek naléhavého právního zájmu ze strany státu. Soud se tak ani nezabýval samotným případem. Černohorský proto premiéra vyzval, aby se stát k žalobě připojil a postavil se na stranu nájemníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Fialova vláda z lidí dělá neplnoprávné občany závislé na státu

20:06 Okamura (SPD): Fialova vláda z lidí dělá neplnoprávné občany závislé na státu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chudnutí obyvatel.