„Po zvýšení normativu na bydlení jsme volali již dlouho. Mám radost, že ministerstvo práce a sociálních věcí v poměrně krátké době připravilo toto navýšení. Hlavně samoživitelky, malé domácnosti nebo třeba senioři měli nárok na podporu jen v řádu stovek korun. Takto skutečně budou dostávat důstojnou finanční podporu a nebudou muset živořit,“ vysvětlila poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková s tím, že na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo více než třetinu čistých příjmů (v Praze 35 % a jinde v ČR 30 %) vynakládá na bydlení, tedy na energie a vytápění, služby a nájem.
Žádosti on-line
O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka. Ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení. Navýšení normativních nákladů na bydlení je od 2000 Kč po 4500 Kč měsíčně. „Lidé by se neměli obávat si o tento příspěvek požádat. Není žádná ostuda čerpat pomoc, na kterou mám nárok. Navíc když v současné době je možné žádat on-line. Není potřeba navštěvovat žádný úřad osobně a stát tu dlouhé fronty,“ dodala poslankyně a garantka sociální politiky ve STAN.
Cenové mapy dalším krokem
„Po zvýšení příspěvku na bydlení uděláme vše proto, aby konečně vznikly ve spolupráci s Českým statistickým úřadem tzv. cenové mapy, které ještě více budou odrážet realitu skutečných nákladů na bydlení a budou součástí výpočtu této finanční podpory. Přeci jenom náklady například na vesnici v chudším kraji jsou jiné než náklady ve městě v bohaté oblasti,“ dodala Pavla Pivoňka Vaňková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV