Plíšek (TOP 09): „Soudci z lidu“ už nemají smysl

05.10.2015 11:38 | Zprávy

Málokdo z široké veřejnosti ví, že v českém právním řádu existuje institut laických přísedících. Ti se v zákonem stanovených případech podílejí na rozhodování soudů. Domnívám se, že historické důvody pro začlenění laického prvku do soudního rozhodování jsou společenským vývojem dávno překonány.

Plíšek (TOP 09): „Soudci z lidu“ už nemají smysl
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR

Proto jsem také v Poslanecké sněmovně podal návrh zákona, kterým se institut přísedících v občanském soudním řízení ruší. O tomto návrhu se bude vést ještě dlouhá odborná debata, na kterou se těším.

Laický prvek má význam v trestním právu, kde může „zlidšťovat“ rozhodování soudců. V občanském řízení však tento institut ztratil smysl. Zkušenosti řady soudců s laickou účastí na soudním rozhodování také nehovoří pro zachování této úpravy. Jsem přesvědčen, že zrušení institutu přísedících ve věcech pracovního práva přinese zlepšení a zkvalitnění soudního rozhodování. Přetrvání tohoto institutu v občanském soudním řízení je pozůstatkem socialistického práva a jeho soudců z lidu.

Na přísedící nejsou v současné době kladeny prakticky žádné nároky a jedná se o činnost téměř bez odměny. Z tohoto důvodu není snadné obsadit místa přísedících kvalitními uchazeči. V současné době se tento institut jeví minimálně v oblasti občanského soudního řízení jako nepřínosný a nehospodárný. To ostatně vyplynulo i z podrobného průzkumu zpracovaného českými soudy v souvislosti s úvahami o zrušení institutu přísedících. O výkon této funkce totiž dlouhodobě není větší zájem, řada přísedících přistupuje k této zodpovědné funkci liknavě a jejich přístup k projednávané věci je značně pasivní.

Vzhledem k tomu, že na tuto pozici není předepsáno ani žádné zvláštní vzdělání či kvalifikace, musí v praxi soudce poučit své přísedící o základních ustanoveních právního řádu. To pochopitelně zdržuje rozhodování. Samozřejmě že výše uvedené nedostatky neplatí o všech přísedících. Velice si vážím občanů, kteří k této funkci přistupují aktivně, zodpovědně a s vědomím jejího významu. Bohužel je však takový přístup pouze výjimečný.

Martin Plíšek, poslanec TOP 09

Zdroj: top09.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peňáz (PRO): Vzít budoucnost své země zpět do vlastních rukou

16:04 Peňáz (PRO): Vzít budoucnost své země zpět do vlastních rukou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám.