Očekávaný vývoj ztrátovosti NET4 GAS totiž pokračuje a z nákupu těchto prázdných trubek se stává jeden z největších skandálů Fialovy vlády.
Formální odpovědnost za tento nákup převzala státní společnost ČEPS, která firmu NET4GAS koupila.
Celkovou cenu této akvizice (včetně závazků a dluhů společnosti jde o 42 miliard korun!!!) prý autorizovaly poradenské společnosti EY, Citigroup a Grant Thornton, které údajně provedly podrobné oceňovací a potvrzovací analýzy.
Bohužel, na můj dotaz ve sněmovním Výboru pro evropské záležitosti, zda mohu příslušné dokumenty, tedy ony oceňovací analýzy - a hlavně kupní smlouvu - vidět, mi bylo řečeno, že smlouvy jsou tajné a že mi nemohou být předloženy ani znalecké posudky.
Nejde tedy jen o kupní cenu 8 miliard korun, ale i o dluhy společnosti v celkové výši ve 34 miliard korun, které se skládají převážně z dluhopisů a úvěrů se splatností do roku 2028. Tyto závazky, včetně nemalých úroků, tedy budou platit čeští občané.
Společnost NET4GAS je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území a provozuje cca 4 000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a zhruba stovku předávacích stanic, včetně tří na přeshraničních.
Ano, jde o strategickou infrastrukturu, ale kupní cena a podmínky nákupu jsou naprosto nehorázné!
Jen těžko si totiž za současných podmínek na trhu s energiemi v EU lze představit situaci, že by se tato společnost v dohledné době stala ziskovou.
Nyní není ze svých příjmů ani schopna splácet úroky ze svého dluhu.
Situace je o to horší, že stát musí draze udržovat její infrastrukturu.
Tento předražený nákup tak ve finále zaplatí čeští spotřebitelé, odběratelé plynu, občané a firmy prostřednictvím stále vyšších cen v regulované části ceny této komodity.
Vykoupením dluhů předchozího vlastníka společnosti NET4GAS tak Češi zajišťují zisky a dividendy akcionářům společností Allianz a Borealis Novus Parent. Což asi naším občanům zrovna nezpůsobí přílišné nadšení.
Za zmínku stojí i to, že emise dluhopisů společnosti NET4GAS řídila v roce 2018 Česká spořitelna. Její mateřskou společností je pak rakouská Erste Bank, v jejímž představenstvu byl od roku 2015 i Jozef Síkela.
Jde jenom o pouhou náhodu?
Zajistil Síkela tento „pohádkový byznys“ Erste Bank, kde za splácení dluhů NET4GAS vůči ní ručí český stát, i z nějakých jiných důvodů, než je jen zájem o zajištění státního vlastnictví plynové infrastruktury?
V tomto případě se totiž dříve prakticky nedobytné pohledávky vůči České spořitelně alias Erste Bank staly prakticky jistě splatitelnými. S tučným úrokem navrch…
Miliardář Daniel Křetínský, majitel společnosti EHS, nabízel za nákup NET4GAS o více než 50 procent nižší cenu, než nakonec zaplatil český stát.
A tím de facto zachránil tuto společnost před jistým bankrotem a jejím vlastníkům (a jejich financiérům) zajistil v souhrnu desítky miliard korun, které „zacálují“ čeští daňoví poplatníci.
Jsem proto přesvědčena, že všechny okolnosti této skandální transakce by měly být předmětem zájmu Mimořádné vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny!
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV