Vláda konečně po dlouhých průtazích a váhání, schválila nařízení, které stanovuje cenové stropy u elektřiny a zemního plynu plynu pro domácnosti a malé a střední firmy. Vláda zároveň pro firmy stanovila limit maximální spotřeby, na kterou se cenový strop bude uplatňovat, a to ve výši 80 procent jejích nejvyšší spotřeby v posledních pěti letech. To je pro mnohé podniky likvidační omezení, nemluvě o jeho administrativní náročnosti a nákladnosti.
Vedle toho vláda v tichosti zrušila dlouho připravovaný a zákonem schválený tzv. úsporný tarif na domácnosti pro rok 2023.
Příliš vysoké stropy
Cenové stropy jsou nastaveny příliš vysoko, přes 6 000 korun za jednu megawatthodinu silové elektřiny a přes 3 000 korun za jednu megawatthodinu plynu. Kromě toho vláda ve svém nařízení stanovila cenové stropy na stálý měsíční plat za odběrné místo u elektřiny a plynu na 130 korun měsíčně, přičemž dosud se výše tohoto poplatku pohybovala u drtivé většiny dodavatelů i zákazníků pod sto korunami měsíčně. Jde tedy de facto o další bezdůvodné zdražení elektřiny a plynu ze strany vlády.
Hnutí SPD říká jasně, a navrhovali jsme to i v Poslanecké sněmovně,
že zastropování cen se musí vztahovat na celou spotřeby energií u domácností a firem a mělo by se týkat i všech velkých průmyslových podniků, kterým vláda, na rozdíl od většiny vlád evropských států, nepomáhá vůbec, a kterým tudíž hrozí zánik doprovázený hromadnou ztrátou desítek tisíc pracovních míst českých zaměstnanců se všemi negativními důsledky.
Nulová pomoc průmyslu a rady odborníka...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Marie Pošarová
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.