Podle hlavního předkladatele návrhu Jana Bauera tento návrh reaguje na situaci v problémových regionech a má za cíl zvýšit motivaci některých lidí závislých na sociálních dávkách chovat se v souladu se zákonem.
„Před několika lety jsme dali slib lidem ve vyloučených lokalitách a jejich okolí, že jim pomůžeme s problémovými sousedy, a tento slib jsme dnes splnili. Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a přitom se za solidaritu svému okolí odvděčují opakovaným pácháním vážných přestupků,“ uvedl po hlasování místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer. Ten současně zdůrazňuje, že nejde o žádné drakonické opatření, protože krácení dávek umožňují už současné zákony pro mnohem méně závažné chování.
Za zásadní považuje také fakt, že zákon bude motivovat rodiče, aby posílali své děti do školy. Dosavadní opatření a prevence podle něj doposud selhávaly.
Slova se během projednávání ujal i spolupředkladatel zákona Karel Krejza. Podle něj stávající sociální záchranná síť není přísná, ale je to spíš peřina než trampolína. „Když půjde zloděj automobilů do vězení, tak taky sníží úroveň své rodiny. Musíme se zastat slušných lidí, nemůžeme nadřazovat domnělý nárok nad elementární spravedlnost,“ narážel poslanec ODS Karel Krejza mimo jiné na slova ministryně práce a sociálních věcí Maláčové, která vyslovila s návrhem nesouhlas.
Novelou se nyní bude zabývat Senát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.