Pamětní deska je umístěna u věznice Alt Moabit, kde Antonín Hampl 17. května 1942 zemřel na následky opakovaného mučení.
„Antonín Hampl je pro mě vzorem demokrata, který neustoupil totalitě, zůstal věrný ideálům svobody a demokracie, do poslední chvíle hájil humanismus a sociálně spravedlivou společnost. Nacisté se ho báli, stejně jako myšlenek, které reprezentoval. Proto ho uvěznili a utýrali. Komunisté se ho pak po roce 1948 pokusili vymazat z našich národních dějin. Hampl byl přitom jednou z nejvýznamnějších postav Masarykovy a Benešovy první republiky, reformista, který se zasloužil o její moderní sociální charakter. Jsem hrdý na to, že jako jeho následovníci dnes můžeme přispět k tomu, aby jeho památka a odvaha byly trvale připomínány i tady, v Berlíně“, uvedl předseda ČSSD Sobotka.
Slavnostního odhalení pamětní desky se dnes kromě předsedy vlády ČR a braniborského premiéra zúčastnili také další čelní představitelé německé i české sociální demokracie. Z české strany například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, předseda Senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, místopředseda ČSSD Martin Starec či bývalý premiér Vladimír Špidla. Po slavnostním odhalení pamětní desky se uskutečnila česko – německá diskuse na téma „Svoboda v Evropě: Zkušenosti sociální demokracie z odboje proti nacismu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV