Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně odhalil pamětní desku Antonína Hampla

20.05.2016 18:57 | Zprávy

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně spolu s braniborským premiérem Dietmarem Woidkem a ředitelem Památníku německého odboje Johannesem Tuchelem slavnostně odhalili pamětní desku Antonínu Hamplovi, významnému představiteli meziválečné Československé republiky.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes v Berlíně odhalil pamětní desku Antonína Hampla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Pamětní deska je umístěna u věznice Alt Moabit, kde Antonín Hampl 17. května 1942 zemřel na následky opakovaného mučení.

„Antonín Hampl je pro mě vzorem demokrata, který neustoupil totalitě, zůstal věrný ideálům svobody a demokracie, do poslední chvíle hájil humanismus a sociálně spravedlivou společnost. Nacisté se ho báli, stejně jako myšlenek, které reprezentoval. Proto ho uvěznili a utýrali. Komunisté se ho pak po roce 1948 pokusili vymazat z našich národních dějin. Hampl byl přitom jednou z nejvýznamnějších postav Masarykovy a Benešovy první republiky, reformista, který se zasloužil o její moderní sociální charakter. Jsem hrdý na to, že jako jeho následovníci dnes můžeme přispět k tomu, aby jeho památka a odvaha byly trvale připomínány i tady, v Berlíně“, uvedl předseda ČSSD Sobotka.

Slavnostního odhalení pamětní desky se dnes kromě předsedy vlády ČR a braniborského premiéra zúčastnili také další čelní představitelé německé i české sociální demokracie. Z české strany například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, předseda Senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, místopředseda ČSSD Martin Starec či bývalý premiér Vladimír Špidla. Po slavnostním odhalení pamětní desky se uskutečnila česko – německá diskuse na téma „Svoboda v Evropě: Zkušenosti sociální demokracie z odboje proti nacismu“.

Antonín Hampl byl aktivním odborářem, v letech 1924 až 1938 předsedou Československé sociálně demokratické strany dělnické,  1919-1920 ministrem veřejných prací a v letech 1920-1939 poslancem Národního shromáždění. Stál v čele konsolidace a obnovení vlivu sociální demokracie po odchodu radikálního komunistického křídla. Jako člen tzv. Pětky se zásadním způsobem podílel na rozvíjení a udržování demokratického režimu masarykovské první republiky, na její vysoké úrovni parlamentarismu, zdravotního, sociálního a právního systému. Po obsazení Československa se aktivně zapojil do odboje.  Byl dvakrát zatčen a v roce 1941 převezen do věznice Moabit v Berlíně. Zde také, 17. května 1942, na následky fyzických a duševních útrap z opakovaného mučení, zemřel.

Autorem pamětní desky je akademický sochař Lubomír Macháň. Deska je kompletně vyrobena z bronzu, váží více než 70 kg a její výroba trvala několik měsíců. Lubomír Macháň při její výrobě postupoval klasickým způsobem, od sádrového odlitku busty Antonína Hampla, přes model pamětní desky až po samotné vyhotovení. Umístění pamětní desky s texty v češtině a němčině je společným projektem ČSSD a SPD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem