Premiér Babiš: Naše veřejné finance jsou jedny z nejlepších v Evropě

23.04.2018 15:49 | Zprávy

Vláda schválila státní závěrečný účet ČR za rok 2017. I letos stát hospodaří nad očekávání dobře, za tři měsíce je rozpočet v přebytku o 16,3 miliardy.

Premiér Babiš: Naše veřejné finance jsou jedny z nejlepších v Evropě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Kabinet Andreje Babiše schválil v pondělí 23. dubna 2018 informaci o vývoji státního rozpočtu České republiky za 1. čtvrtletí 2018 a také návrh státního závěrečného účtu ČR za rok 2017. V obou případech si české hospodářství vedlo lépe, než odborníci očekávali. Vláda schválila priority humanitárního programu MEDEVAC a seznámila se se zprávou o realizaci protipovodňových opatření.

Vláda Andreje Babiše schválila návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2017. Hospodaření státu v loňském roce skončilo schodkem ve výši necelých 6,2 miliardy korun, což je o 53,9 miliardy korun nižší schodek, než jaký předpokládal schválený státní rozpočet. I v tomto případě se na výsledku hospodaření státu výrazně promítly zvýšené příjmy z daní. Vláda navrhla Poslanecké sněmovně, aby byl schodek státního rozpočtu vypořádán vydáním státních dluhopisů ve výši 7,171 miliardy, přičemž o 1,02 miliardy budou zvýšena státní finanční aktiva.

Výborně si v loňském roce vedly také územní samosprávní celky, dobrovolné svazky obcí a Regionální rady soudržnosti. Jejich hospodaření skončilo přebytkem bezmála 31 miliard korun. Lépe se dařilo také systému důchodového pojištění. Ten sice skončil ve schodku 3,6 miliardy korun, ale meziročně došlo k poklesu deficitu o 17,5 miliardy korun.

„Myslím, že je velice důležité zdůrazňovat, že naše veřejné finance jsou jedny z nejlepších v Evropě. Byli jsme dlouhodobě kritizovaní opozicí za tzv. strukturální deficit. Opozice vždy říkala, že se musíme dostat na -1 procento HDP strukturálního deficitu vládních institucí. A je velice potěšitelné, že my jsme za roky 2017 a 2018 dostali strukturální saldo na +1 procento. Takže naše finance fungují skvěle,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Ministerstvo financí předložilo vládě také zprávu o vývoji státního rozpočtu České republiky za 1. čtvrtletí. Stát hospodařil s přebytkem ve výši 16,3 miliardy korun. Na výborném výsledku, který je o 11,6 miliardy korun lepší než ve stejném období loňského roku, se podílí především nárůst příjmů z daní a z odvodů na sociální pojištění. Inkaso příjmů je za první čtvrtletí oproti plánovanému rozpočtu vyšší o 15,8 miliardy, přičemž daňové příjmy včetně pojistného na sociální pojištění stouply meziročně o 22,4 miliardy, tj. o 8,3 %. Je to důsledek především rostoucích platů českých zaměstnanců a také rekordně vysoké zaměstnanosti a naopak rekordně nízkého počtu nezaměstnaných. Vzrostly také příjmy z evropských dotačních programů.

Meziročně stouply i výdaje státu, a to o 26,5 miliardy korun (8,7 %) na celkových 329,4 miliardy korun. Růst výdajů ovlivnily např. dotace na přímé náklady základních a středních škol vyšší o 5,3 mld. Kč, dále výdaje na důchody vyšší o 5,1 mld. Kč, transfery obcím a krajům podle zákona o sociálních službách vyšší o 3,3 mld. Kč a také neinvestiční transfery státním fondům vyšší o 3,3 mld. Kč.

Kabinet projednal také analýzu nabídky a poptávky na trhu práce, kterou zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Analýza konstatuje, že se český trh práce nachází díky rekordně nízké nezaměstnanosti hluboko pod přirozenou mírou nezaměstnanosti a ve stavu nedostatku volné pracovní síly z řad uchazečů o zaměstnání, zejména v některých profesích a regionech. Vláda se tuto situaci snaží řešit, ministerstvo mělo za úkol realizovat řadu opatření na vyšší harmonizaci mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce. Ze 17 navržených opatření jich bylo ke konci loňského roku pět splněno, pět se plní průběžně a zbylých sedm ministerstvo dál řeší.

„Je to pro nás to nejdůležitější, co nás trápí: Že nejsou lidi na práci. Že sice máme nezaměstnané, ale kolik z nich se pohybuje v šedé zóně? Proto čekáme, že parlament už schválí návrh na oddlužení pro tyto osoby. Je to velice důležité,“ připomněl premiér Babiš. Vláda se bude situací na trhu práce a v oblasti dlouhodobě nezaměstnaných dále zabývat.

Vláda odsouhlasila rovněž záměry Stálého zdravotně humanitárního programu MEDEVAC v roce 2018. Jedná se o velmi úspěšný dlouhodobý program, který pomáhá posilovat obraz České republiky jako solidárního aktéra při řešení evropských a globálních výzev na poli migrace a uprchlictví. Jeho hlavní náplní je vysílání lékařských týmů do rizikových oblastí a finanční i odborná pomoc s budováním zdravotnické infrastruktury. Program MEDEVAC se zaměřuje na země Blízkého východu (Jordánsko, Libanon a Irák), Ukrajinu (centrální a východní oblasti postižené důsledky ozbrojeného konfliktu) a na severní Afriku a oblast širšího Sahelu (Maroko, Libye, Senegal, Etiopie, Niger). Jedná se o oblasti postižené humanitární a uprchlickou krizí, které jsou největším zdrojem ilegální migrace. Aktivní pomoc ČR, na kterou stát i letos dá 60 milionů korun, má pomoci zlepšit tamním lidem životní podmínky, a tím snížit jejich potřebu migrovat do jiných zemí včetně Evropy.

Kabinet se seznámil také s informací Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o realizaci programů prevence před povodněmi za období let 2015 až 2017. Stát v tomto období investoval do nových retenčních nádrží, tůní, revitalizace vodních toků, vzniku nových mokřadů a dalších přírodě blízkých protipovodňových opatření. Přispěl také na vznik digitálního protipovodňového plánu Prahy a všech jejích městských částí. Celkem obě ministerstva ve svých dotačních programech na zlepšení protipovodňových opatření v těchto letech vyplatila 3,348 miliardy korun.

Kompletní výsledky jednání vlády najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): I takto se dá zdražovat bez navýšení ceny

21:01 Turková (PRO): I takto se dá zdražovat bez navýšení ceny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování potravin.