Premiér Fiala: Musíme posilovat uznání a respekt k nejzranitelnějším skupinám osob

30.06.2024 16:02 | Monitoring

Vláda Petra Fialy naplňuje závazek o vytváření spravedlivější a inkluzivnější společnosti v Česku. Rozhodla se přijmout nová systémová opatření pro podporu lidí s intelektovým znevýhodněním a chováním náročným na péči. Cílem opatření je navýšit podporu těchto osob, které se řadí mezi zvlášť zranitelné skupiny obyvatel. Zlepšit by se měl jejich přístup ke zdravotnímu, sociálnímu nebo vzdělávacímu systému.

Premiér Fiala: Musíme posilovat uznání a respekt k nejzranitelnějším skupinám osob
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Lidé s náročným chováním se často potýkají s nedostatečnou a nevhodně nastavenou podporou i předsudky ve společnosti, jejich rodiny strádají ekonomicky, sociálně i zdravotně. Přes dvě stě osob z této skupiny žije dlouhodobě hospitalizováno v nevyhovujícím prostředí psychiatrických nemocnic, kam nepatří.

Na základě přijatých opatření bude podpořeno systematické naplňování a zohledňování potřeb a přání této zranitelné skupiny, což umožní zajistit respekt k jejich důstojnosti a napomůže předcházet riziku nevhodného zacházení, zneužívání či zanedbávání.

„Když jsem se před dvěma lety dozvěděl o úmrtí mentálně znevýhodněné Doroty v ústavu, bylo mi jasné, že musíme něco udělat. Proto jsem inicioval vznik pracovní skupiny, která přijde s návrhy konkrétního systémového řešení. Musíme posilovat uznání a respekt k těm nejzranitelnějším skupinám osob. Lidé s intelektovým znevýhodněním čelí situacím, které si mnozí z nás nedokážou ani představit," uvedl premiér Petr Fiala s tím, že jeho vláda tak naplňuje závazek, který si dala po událostech v jindřichohradeckém domově pro osoby s mentálním postižením.

Z podnětu premiéra Petry Fialy tak byla vytvořena mezioborová pracovní skupina složená ze zástupců zainteresovaných resortů, neziskového sektoru i akademického prostředí, která měla za cíl sestavit projednaná systémová opatření. Členy skupiny tak byly vedle resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí například neziskové organizace NAUTIS, TUDYTAM, Mikasa, Naděje pro děti úplňku, Diakonie ČCE či Psychiatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Po schválení systémových opatření bude pod vedením zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové ustavena pracovní skupina k tvorbě prvního akčního plánu na období 2024–2027, prostřednictvím něhož budou jednotlivá opatření promítnuta do praxe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Něco říká, opak dělá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselibuse... , 30.06.2024 16:29:11
Tisíce lidí, kteří celý život pracovali a odváděli zdravotní pojištění, dnes nemohou najít praktického lékaře nebo zubaře. Nejsme USA, kde si pojištění platili dobrovolně, přesto dnes za celoživotně odváděné peníze, mnozí lidé zůstávají bez péče. Takže Fialova vláda vytváří nespravedlivější a rozdělenou společnost. Jde o další neplnění závazků státu, které za této vlády rozbíjí kdyso fungující stát.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

18:09 Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na připomínku poslankyně Berko…