Děkuji, vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,
dovolte, abych vás informoval o průběhu a výsledcích jednání Evropské rady, která se uskutečnila 15. prosince v Bruselu, a současně se také v závěru svého vystoupení krátce zmíním ještě o hodnocení českého předsednictví v Radě EU.
Jak jsem říkal, jednání Evropské rady se konalo 15. prosince v Bruselu, bylo tedy pouze jednodenní, protože 14. prosince mu předcházel výroční summit hlav států a předsedů států EU a Sdružení národů JV Asie, tedy ASEAN.
Cílem toho summitu a ASEAN bylo potvrdit strategické partnerství s tímto regionem, což je hodně důležité v této mezinárodní situaci, které čelíme. Výstupem byla společná deklarace, kterou jsem také jménem Evropské unie, coby premiér předsedající země, nebo já jsem tam jménem Evropské unie podepsal také dvě dohody o partnerství a spolupráci s Thajskem a Malajsií, což je další posun ve vztazích mezi Evropskou unií a zeměmi tohoto regionu. Já jenom připomenu, že ASEAN je významným partnerem pro Evropskou unii. A je to také významný partner pro Českou republiku. To bych tady chtěl zdůraznit, protože ne vždycky se to ví.
Náš celkový roční obrat se zeměmi ASEAN přesahuje 150 miliard korun a je tam obrovská perspektiva další spolupráce a prohlubování této spolupráce. Proto naše vláda také nedávno přijala vlastní strategii pro rozvoj spolupráce s těmito zeměmi. Já jsem ten summit využil také k bilaterálním jednáním. Sešel jsem se s prezidenty Indonésie a Filipín, premiéry Thajska, Singapuru a Vietnamu. A jsem přesvědčen, že právě spolupráce s těmito zeměmi bude dál pokračovat. Že jsme otevřeli nové možnosti pro naše firmy, pro naše podnikatele. A měl jsem jednoznačné signály od našich partnerů o velký zájem nebo projevovali velký zájem o Českou republiku a tuto formu spolupráce.
Já se u toho nechci zdržovat dlouho, ale chci jenom říci, že v té složité situaci, ve které dnes ve světě jsme, tak budování strategických partnerství právě s těmito státy, se zeměmi v Asii je pro Evropskou unii mimořádně důležité. A má to velký význam. A nyní k té samotné Evropské radě. Já jsem měl na úvod možnost poděkovat za spolupráci v průběhu českého předsednictví, shrnout největší úspěchy, hovořil jsem o udržení jednotného postoje Evropské unie tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině a o úspěšných opatřeních, která se nám podařilo udělat na zmírnění energetické krize a jejích dopadů.
Ta Evropská rada byla opět zahájena vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prostřednictvím videokonfrence. To mělo samozřejmě svůj význam nejenom symbolický, protože jedním z těch témat Evropské rady byla podpora Ukrajiny. A tím druhým podstatným tématem byla energetika. A dalšími tématy byla třeba otázka vnějších vztahů, a speciálně tentokrát i vztahů se Spojenými státy. Pokusím se stručně vystihnout některé ty klíčové body jednání. Shodli jsme se jednoznačně na podpoře, na pokračování silné podpory Ukrajině, ať už to je v oblasti politické, hospodářské, humanitární a také vojenské.
To konkrétní, co myslím, že je nejdůležitější, je potvrzená shoda na balíčku makrofinanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 18 miliard eur na rok 2023, což vlastně zajišťuje předvídatelný, udržitelný finanční rámec pro Ukrajinu. A je to důležité i proto, že Ukrajina nemá v současné situaci možnost půjčovat si na finančních trzích. Bez vnější pomoci by nebyla schopna udržet základní chod státu. A ta finanční pomoc má i důležitou preventivní funkci, protože umožňuje Ukrajině nadále fungovat jako stát, zajišťovat ty služby, které stát zajišťovat má. A je to pro nás určitá prevence před tím, abychom nečelili další uprchlické vlně. Čili je tam skutečně mnohočetný efekt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.