Premiér Sobotka: Každá země je zodpovědná za ochranu svých hranic a za provádění azylového řízení

05.05.2016 6:32 | Zprávy

Evropská komise včera představila legislativní návrh na reformu dublinského systému. V první řadě tento návrh klade důraz na zodpovědnost země prvního vstupu uprchlíků do EU a na dodržování azylových pravidel. Evropská komise se však ve svém návrhu opět vrací i k otázce povinných kvót, se kterými ČR dlouhodobě nesouhlasí.

Premiér Sobotka: Každá země je zodpovědná za ochranu svých hranic a za provádění azylového řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Vyřizování žádosti o azyl podle návrhu zůstává na zemi, kam uchazeč vstoupí. Jen pokud se tato země dostane pod výrazný migrační tlak, očekává se pomoc dalších členů EU.

„Každá země je zodpovědná za ochranu svých hranic a za provádění azylového řízení. Na těchto základních pravidlech stojí současný azylový systém EU i Schengenský prostor, a proto je nezbytné tyto principy dodržovat a také je vymáhat,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Vedle potvrzení tohoto klíčového principu společného evropského řešení se bohužel Evropská komise opět vrátila k myšlence povinných kvót, která již několikrát nesmyslně rozdělila Evropu. Pro státy, které se nechtějí na přerozdělení uprchlíků podílet, přináší návrh výjimku v podobě ročního finančního příspěvku. Česká republika nadále odmítá a bude odmítat jakýkoliv mechanismus, který by vedl k trvalým kvótám. Zároveň odmítáme i jakékoliv návrhy na penalizaci těch států, které s kvótami nesouhlasí. Česká vláda dlouhodobě zdůrazňuje, že povinné kvóty nedávají smysl a nepřispívají k řešení uprchlické krize, uplynulý rok nám v tom dal za pravdu.

O konečné podobě reformy dublinského nařízení budeme dále intenzivně jednat. V jednáních budeme prosazovat, aby konečná legislativa obsahovala důraz na odpovědnost členských států, ochranu hranic a výměnu informací. Naopak princip přerozdělovacího mechanismu, který je dlouhodobě v rozporu s pozicí ČR a dalších členských států, budeme odmítat. Stejně tak nebudeme souhlasit s možností tzv. „vykoupení se“ z této povinnosti, která je ve skutečnosti pojata spíše jako systém pokut.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Už dnes církve odmítají poskytovat policii informace

19:03 Michálek (Piráti): Už dnes církve odmítají poskytovat policii informace

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projedná příští středu kontroverzní smlouvu s Vatikánem.