Premiér Sobotka: Solidární aktivity na pomoc třetím a tranzitním zemím jsou jedním z našich klíčových nástrojů řešení migrační krize

04.11.2015 21:35 | Zprávy

Premiér Bohuslav Sobotka dnes formou dopisu informoval předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera o mimořádném finančním příspěvku České republiky do fondů a institucí zaměřených na řešení příčin migrační krize a poskytovaní humanitární pomoci. Na pomoc tranzitním zemím a zemím původu poputuje ještě tento rok 105 milionů korun, pro rok 2016 pak vláda vyčlenila dalších 68 milionů.

Premiér Sobotka: Solidární aktivity na pomoc třetím a tranzitním zemím jsou jedním z našich klíčových nástrojů řešení migrační krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Mimořádně vyčleněné finanční příspěvky jsou určeny pro svěřenecké fondy EU pro Sýrii, Západní Balkán a Afriku, zvýší se i český příspěvek na aktivity Světového potravinového programu a na podporu humanitárních akcí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Sýrii a Libanonu.

„Mimořádné navýšení finančního příspěvku, který tento týden schválila vláda, ukazuje, že solidární aktivity na pomoc třetím a tranzitním zemím jsou pro Českou republiku jedním z klíčových nástrojů řešení migrační krize. Česká republika pokračuje v pomoci těm, kteří ji teď nejvíce potřebují, protože museli opustit své domovy,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Vláda svým rozhodnutím naplňuje dohodu s evropskými partnery, ke které došlo na Evropské radě v říjnu a navazuje tak na solidární aktivity, které ČR dlouhodobě realizuje v řadě regionálních a unijních projektů.

Vedle finanční pomoci česká vláda poskytuje také materiální pomoc a experty pro zvládání migračních tlaků. V tuto chvíli Česká republika pomáhá v Chorvatsku, Slovinsku a Makedonii. Během října jsme poskytli Chorvatsku 10 velkokapacitních vojenských stanů, včetně vybavení pro 150 lidí, Slovinsku bylo poskytnuto 22 menších stanů, včetně vybavení pro 110 lidí a Makedonii 10 velkokapacitních vojenských stanů, včetně vybavení pro 150 osob. Podobná forma podpory byla poskytnuta také Maďarsku.

Na základě bilaterální spolupráce je nasazeno 50 českých policistů na společné hlídky na maďarském území. Na slovinskou hranici bude vysláno 20 českých policistů. Česká republika dále poskytuje odborníky, technické vybavení a finanční prostředky pro mise a projekty agentury Frontex a EASO. ČR nominovala 15 odborníků do tzv. hotspots v Řecku a Itálii, od minulého roku stoupl také počet českých policistů na operace agentury Frontex, v níž nyní působí 40 Čechů. Česká republika je připravena svůj příspěvek nominovaných národních expertů na základě další výzvy zvýšit.

Bohuslav Sobotka, předsedy vlády ČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!