Premiéři Sobotka a Bettel jednali o budoucnosti EU i summitu V4 + Benelux
Významným tématem jednání předsedů vlád byla hospodářská spolupráce obou zemí a možnosti jejího dalšího rozvoje. Lucembursko je pro ČR důležitým partnerem především v oblasti zahraničního obchodu a investic. Vzájemný obrat činil v roce 2016 více než 384 miliard eur. Mezi odvětví, ve kterých by se spolupráce mohla dále rozvíjet, se řadí například oblast ekologických technologií, obnovitelných zdrojů energie či informačních technologií. Velký potenciál pro spolupráci českých a lucemburských firem nabízí také oblast kosmických a satelitních technologií.
Oba premiéři dále jednali o aktuálních evropských otázkách a budoucnosti Evropské unie. Tématem diskuse byly nástroje pro řešení migrace, společná bezpečnostní a obranná politika i důsledky odchodu Velké Británie z EU. Důležitým tématem byl rovněž připravovaný summit V4 + Benelux, který by se měl uskutečnit letos 19. června ve Varšavě.
Oba premiéři si potvrdili výborné vztahy obou zemí, které jsou propojeny společnou historií. Právě letos je to již 95 let od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.
Druhy den návštěvy Lucemburska: Setkání s předsedou Sněmovny, velkovévodou i českými krajany
V rámci programu druhého dne pracovní návštěvy Lucemburského velkovévodství se předseda vlády Bohuslav Sobotka setkal ve čtvrtek s velkovévodou Jindřichem Lucemburským. Tématem společného setkání byla budoucnost Evropské unie, vztahy ČR a Lucemburska či regionální spolupráce ve formátu V4 a Benelux.
Premiér Bohuslav Sobotka s velkovévodou Jindřichem Lucemburským zhodnotili česko-lucemburské vztahy, připomněli si minulé setkání v roce 2016 v rámci oslav 700. let od narození Karla IV. a navázali na témata diskutovaná během tohoto setkání.
V dopoledních hodinách předseda vlády uctil památku Jana Palacha položením květin u Palachovy pamětní desky v centru města Lucemburk. Následně jednal s předsedou Poslanecké sněmovny Di Bartolomeem a členy poslaneckého Výboru prezidentů a členy Výboru pro zahraniční a evropské záležitosti, obranu, rozvojovou spolupráci a migraci. Tématem jednání byly zejména budoucnost EU, migrace, společná bezpečnostní a obranná politika a mezinárodně politické otázky.
Premiér rovněž navštívil Evropskou satelitní společnost. Lucembursko patří mezi velmoci v kosmické a satelitní technologii, premiér Sobotka jednal s vedením společnosti o možné spolupráci s českými firmami v této oblasti.
Společně s předsedou vlády Lucemburského velkovévodství Xavierem Bettelem pak zahájili recepci na Velvyslanectví ČR v Lucembursku pořádané v souvislosti s letošním 95. výročím navázání česko-lucemburských diplomatických vztahů, během které premiér Sobotka udělil medaili Karla Kramáře Františku Šedému u příležitosti jeho letošních 90. narozenin za dlouholeté zásluhy při budování a stmelování aktivní české komunity v Lucembursku. Český předseda vlády také poděkoval všem zástupcům české krajanské komunity za jejich činnost a šíření dobrého jména a kultury naší země v zahraničí.
Na závěr dvoudenní návštěvy navštívil premiér Sobotka katedrálu Notre-Dame, kde uctil památku panovníka Jana Lucemburského položením květiny u jeho hrobky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV