Primátor Baxa: Bez pomoci Evropské unie bychom nebyli schopni řadu projektů uskutečnit

01.11.2019 10:13 | Zprávy

Budoucnost čerpání evropských dotací byla tématem plzeňské konference ITI.

Primátor Baxa: Bez pomoci Evropské unie bychom nebyli schopni řadu projektů uskutečnit
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

V úterý 29. října se ve Výzkumném centru NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni uskutečnila první mezinárodní konference představitelů Evropské komise, státní správy, samosprávy České republiky a odborníků zabývajících se problematikou Integrovaných územních investic (ITI).Konferenci zorganizovalo město Plzeň jako nositel strategie ITI a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Účastníci mimo jiné zhodnotili efektivitu, fungování a praktické dopady evropských dotací na rozvoj metropolitních oblastí a aglomerací v programovém období 2014–2020. Díky nástroji ITI bylo možné podporovat oblast výzkumu, vývoje a vzdělávání, budovat nové stavby dopravní infrastruktury, rozvíjet oblasti sociálních služeb a udržitelně pečovat o životní prostředí. Na konferenci se diskutovalo rovněž o potřebě co nejkvalitněji nastavit jednotlivá témata a vymezit finanční prostředky pro příští programové období 2021+.

„Plzeňská metropolitní oblast měla v probíhajícím období přislíbeny 3,2 miliardy korun, z toho jsme v současné době vyčerpali již 90 procent, tedy zhruba 2,9 miliardy korun. Přitom 60 procent využilo město Plzeň a zbytek jeho okolí. Bez pomoci Evropské unie bychom nebyli schopni řadu projektů uskutečnit. Nástroj ITI je tedy užitečný fungující nástroj, má tedy smysl v něm nejen pokračovat, ale i výrazně jeho fungování posílit,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Posteskl si, že v tomto období bylo málo peněz určeno na investice do školství. Podle něj bude nutné víc tlačit na to, aby se v příštím programovém období více peněz věnovalo do školství, a to nejen do staveb, ale i do samotného vzdělávání.

„V současnosti je příprava na příští programové období v plném proudu a setkávat se, sdílet zkušenosti a kvalitně nastavit další programové období, jsou základním předpokladem pro efektivní čerpání, a tedy i rozvoj měst v České republice. Doufám, že právě tato konference přispěje k rozšíření informací o nástroji ITI do širší odborné i laické veřejnosti a pomůže určit stěžejní témata, která by se v tomto nástroji měla za přispění evropských peněz řešit,“ uvedl Zděnek Semerád, náměstek ministryně pro místní rozvoj.

K řečníkům na konferenci dále patřili například Martin Ferry z Centra pro výzkum evropských politik Univerzity Strathclyde z Glasgow, David Koppitz, náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje z Ministerstva pro místní rozvoj ČR či Petr Zahradník, ekonomický expert, analytik a konzultant specializující se na Evropskou unii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.