Primátor Hřib: Bez vody by to nešlo, nejde a nepůjde

19.04.2019 20:33 | Zprávy

Klíčový význam vody představí výstava Voda a civilizace na pražské Kampě.

Primátor Hřib: Bez vody by to nešlo, nejde a nepůjde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Zdeněk Hřib

Pražská Kampa v květnu převypráví příběh vody. Klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi, ukáže expozice na dvaceti oboustranných panelech z různých koutů planety od řady autorů. Unikátní snímky od Austrálie, přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku představí venkovní expozice s názvem Voda a civilizace, která začne 2. května. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí a Hlavní město Praha. Organizátorem a producentem je společnost Medialogue.

„Voda byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny. Voda je zdánlivě nekonečná a věčná. Nemusí tak tomu být ale navždy. Naším základním cílem je lidi vytrhnout z letargie a zajetých archetypů. Chceme je přesvědčit, že osud světa kolem nás záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká kurátor a spoluautor výstavy, Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Cílem výstavy je oslovit širokou veřejnost a ukázat klíčový význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek, včetně přehledu současné situace a možných budoucích scénářů vývoje.

„Před Českou republikou neleží naléhavější a důležitější úkol, než příprava a adaptace na dopady změny klimatu, především na dlouhotrvající sucho, ale i přívalové deště a náhlé záplavy. To nezvládneme bez zdravé a pestré krajiny, o kterou musíme pečovat tak, abychom v ní dokázali co nejvíce vody zadržet. Voda je prostě opravdovým základem života,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Fotografie, které budou na velkoformátových v noci nasvícených panelech k vidění, pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích, nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002.

„Voda má zásadní a extrémně důležitý význam pro naši civilizaci. Vodu musíme chránit a nakládat s ní tak opatrně, abychom ji mohli efektivně využívat nejen my, ale i další generace. Bez vody by to nešlo, nejde a nepůjde. Jsem moc rád, že se hlavní město Praha stalo partnerem této akce, která má ukázat veřejnosti, jak klíčový a nezpochybnitelný význam voda má,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„Civilizace a voda. Chtělo by se na první pohled říct, že jedno bez druhého nemůže existovat. Ale tak to právě není. Voda bez civilizace existovat může. A dokonce bez ní prosperuje lépe. Současná civilizace spotřebovává více, něž je příroda schopna doplnit. Velká část světové populace trpí nedostatkem vody, a to kvůli plýtvání a necitlivým zásahům do životního prostředí. Mysleme na to. Je to pro nás životně důležité,“ upozorňuje Petr Hlubuček, náměstek primátora.

Partnerem projektu je společnost Veolia. V případě vody je rozhodující také zapojení vědy do celého procesu hospodaření s vodními zdroji. „Skupina Veolia Česká republika proto poskytla od roku 2000 na stovky projektů v oblasti vědy, výzkumu, inovací, vzdělávání, či ochrany životního prostředí více než 1,5 miliardy korun. Kromě jiného intenzivně spolupracuje s českými ekology na projektu Mokřady – Vraťme vodu přírodě a také na akci Voda pro Afriku,“ upozorňuje Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

„Tématem vody se zabývám již několik let a jsem ráda, že k realizaci expozice dochází právě teď. Máme za sebou suché léto i zimu a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ říká Olga Menzelová, producentka výstavy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!