Akce mimo jiné představí, jak může Česko využít příležitost a získat evropské prostředky na ekonomickou transformaci, neboť Evropská unie nově vyčlenila celkem 3,6 miliard korun právě na podporu kulturních a kreativních odvětví.
Česká republika může mezi lety 2024 a 2027 využít prostředky z Evropské unie, které mají výrazně podpořit růst kulturních a kreativních odvětví. Do programu EIT Culture and Creativity se budou moci přihlásit tuzemské subjekty z oblastí audiovize, hudby, literatury, gamingu, architektury, designu, scénických umění nebo tradičních řemesel. Evropský inovační a technologický institut mezi přihlášené projekty ze všech unijních zemí rozdělí částku v přepočtu 3,6 miliard korun. Jde dosud o nejvyšší sumu zaměřenou na inovace a vznik nových řešení v oblasti kreativních a kulturních odvětví. Navíc EU poskytne další podpůrné programy pro rozvoj těchto odvětví.
Co všechno musí Česká republika udělat pro to, aby o tyto zdroje nepřišla, a jak mohou jednotlivé subjekty z kulturních a kreativních odvětví pomoci se zelenou, sociální a digitální transformací ekonomiky České republiky, aktuálně představí největší summit kulturních a kreativních odvětví v Evropě – European Creative Industries Summit 2022. Ten se pod záštitou Předsednictví České republiky v Radě EU, hlavního města Prahy, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva kultury ČR uskuteční v kulturním prostoru La Fabrika 22. a 23. září 2022.
Kulturní a kreativní odvětví není v České republice možné zcela přesně zmapovat. Jedná se o pestrou a proměnlivou oblast, která je z 95 procent tvořena jednotlivci a mikropodniky. Z dostupných dat nicméně vyplývá, že kolem 40 procent z nich se koncentruje v Praze. Dochází zde ke kumulaci kulturního, vzdělanostního i ekonomického kapitálu, jehož výsledkem je vznik inovativních produktů a firem.
„Praha byla odedávna kulturním a kreativním centrem. Díky tomu i dnes může těžit ze své kulturní historie, husté sítě kulturní infrastruktury a značného lidského kapitálu. Nachází se zde klíčové státní kulturní instituce i umělecké a kreativní vysoké školy. Praha přirozeně přitahuje kreativní pracovníky i mimo oblast kultury. Během posledních dvou dekád se kromě umělecké a společenské role kultury začala rozvíjet i role ekonomická. Dochází k propojení kulturní a podnikatelské kreativity, které těží z rapidního technologického rozvoje zejména v oblasti digitalizace, gamingu ale i nových technologií, jako je například 3D tisk," říká pražský primátor Zdeněk Hřib.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV