Unikátní meziuniverzitní program prg.ai Minor je výsledkem dlouhodobé spolupráce Fakulty elektrotechnické a Fakulty informačních technologií ČVUT s Fakultou sociálních věd a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Pod vedením spolku prg.ai každoročně umožňuje skupině vysokoškolských studentů navštěvovat pečlivě vybrané předměty všech zúčastněných fakult. Letos jej úspěšně dokončilo patnáct absolventů se zájmem o hlubší pochopení technických i společenskovědních aspektů umělé inteligence a strojového učení. Jedenáct z nich si převzalo diplom v úterý 20. září 2022 v prostorách Staroměstské radnice.
Rozvoj umělé inteligence a vzdělávání nové generace multioborových expertů je dlouhodobou prioritou i pro české hlavní město.
„Praha má ambice stát se významným světovým centrem technologických inovací a prg.ai Minor je důležitým pilířem místního inovačního ekosystému. Výchova mladých talentů na poli umělé inteligence je naprosto klíčová pro budoucí rozvoj a jsem rád, že Praha podporuje budoucnost vědeckého, byznysového i akademického světa. Chci, aby ve městě vznikly také nové příležitosti pro propojování zájmových skupin ve vědecko-technologickém parku,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Tento jedinečný vzdělávací program nabízí svým studentům důležitou přidanou hodnotu díky své mezioborovosti. V současnosti nabízí 22 předmětů v rámci šesti tematických bloků, které pokrývají širokou škálu disciplín od sociálních věd a etiky až po různorodé programovací jazyky a metody strojového učení. Studenti si tak osvojí nejen technické dovednosti, ale i teoretické znalosti nezbytné k vývoji transparentních a společensky přínosných technologií.
Stejně jako svět inovativních technologií se i vzdělávací program prg.ai Minor neustále mění a rozrůstá. K začátku nového akademického roku se studenti mohou těšit na nový předmět Ethics and economics z FSV UK a výuku programovacího jazyka Julia pro optimalizaci a učení na FEL ČVUT. Nad rámec vysokoškolské výuky program organizuje i řadu přednášek, komunitních setkání a networkingových akcí, při kterých mají studenti možnost potkat odborníky z různorodých technických profesí i zajímavých firem. V minulém školním roce studenti měli například možnost potkat Tomáše Mikolova, předního českého odborníka na strojové učení a jazykové modely, či debatovat o optimalizaci s Ondřejem Vaňkem, ředitelem firmy Blindspot Solutions. O plynulý chod vzdělávacího programu i navazujících komunitních akcí se nově bude starat Petra Dovhunová z prg.ai.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV