Primátor Žbánek: Chceme lidem převést byty. Pomůže v tom zákon?

12.09.2020 14:58 | Zprávy

Další pokračování má kauza převodu bytů, vystavěných na přelomu století v Olomouci z dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Primátor Žbánek: Chceme lidem převést byty. Pomůže v tom zákon?
Foto: anoolomouc.cz
Popisek: Miroslav Žbánek

Tématem se teď intenzivněji zabývá Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR, jejímž předsedou byl nedávno zvolen olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Právě on na setkání s ostatními primátory v rámci Komory statutárních měst toto téma otevřel a inicioval větší zájem hledat možná řešení.

Vznikají také iniciativy na úpravu zákona, která by řešila speciálně tuto problematiku a usnadnila by převod bytů z majetku obcí jejich dosavadním nájemníkům podle původních smluv. Zabývá se tím město Liberec, s nímž město Olomouc spolupracuje, a také olomoucké zastupitelstvo v této souvislosti 7. září přijalo usnesení, kterým pověřilo městskou radu jednat s vedením Olomouckého kraje o možných legislativních změnách.

Novelizovaný zákon by mohl pomoci desítkám tisíc nájemníků, kteří v bytech, postavených před dvaceti lety z dotací SFRB, žijí a čekají na jejich převedení do majetku. Přitom je nutné brát v úvahu základní postulát: obce musí nakládat s majetkem s péčí řádného hospodáře, účelně a hospodárně a převod těchto bytů by měl být pouze výjimkou, která potvrzuje toto pravidlo. Právě takto by tedy měl být i návrh zákona koncipován, aby pomohl v řešení složité právní situace na straně jedné, avšak neznamenal vybočení z pravidel s nakládáním s obecním majetkem na straně druhé.

Následně tedy po diskuzi v Komoře statutárních měst vznikla i nová zákonodárná iniciativa, která k úpravě zákona míří. Návrh úpravy zákona musí velmi dobře připraven. „V této souvislosti je nutné upozornit, že samo o sobě toto ještě neřeší všechny aktuální problémy. Už proto, že samotný proces novelizace zákona zahrnuje i různá úskalí,“ upozorňuje primátor Žbánek. Přijetí upraveného zákona může trvat dlouho. V průběhu procesu mohou odborníci kritizovat, že jde o nesystémovou účelovou změnu zákona pro vyřešení konkrétních potíží, což v právním státě není standardní postup. Jeden návrh navíc nepostihuje všechny varianty vlastnických vztahů a dotačních titulů, protože byty z dotace SFRB stojí v řadě měst, ale někde mají vlastnické vztahy nastaveny jinak. Zaznít může i kritika, že novelizovaný zákon paušálně zvýhodní část obyvatel ve vztahu k obci, protože by ve specifických případech umožnil bezplatné převedení obecního majetku. Problémů na cestě k přijetí má tedy novelizovaný zákon ještě celou řadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): ANO zisk volebních hlasů nadřazuje nad zájem mladé a střední generace

22:31 Nový (TOP 09): ANO zisk volebních hlasů nadřazuje nad zájem mladé a střední generace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodové reformě.