Profant (Piráti): Kvůli špatně nastaveným smlouvám stát plýtvá penězi daňových poplatníků

28.07.2020 21:28 | Zprávy

Piráti upozorňují na další předraženou IT zakázku. Za podporu, nutný rozvoj a ukončení OKaplikací od firmy OKsystem má Ministerstvo práce a sociálních věcí v plánu dát 600 milionů korun z kapes daňových poplatníků. Na příliš vysokou cenu tohoto záměru přitom upozorňují nejen pirátští poslanci, ale i Ministerstvo vnitra ve svém stanovisku.

Profant (Piráti): Kvůli špatně nastaveným smlouvám stát plýtvá penězi daňových poplatníků
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Zakázka pro společnost OKsystem má zajistit podporu jimi dodávaných IT systémů na výplatu sociálních dávek a správu agendy zaměstnanosti na další tři roky. „Ministerstvu se dlouhodobě nedaří provoz systému, jehož náklady na provoz jsou enormní, zefektivnit a vysoutěžit jeho náhradu. Na vině je neschopnost vlád, minulých i té současné, řídit větší IT projekty. Kvůli špatně nastaveným smlouvám, které prakticky znamenají závislost na jednom dodavateli, tak stát zbytečně plýtvá penězi daňových poplatníků,“ vysvětlil pirátský poslanec a předseda sněmovního Podvýboru pro e-government Ondřej Profant, který IT zakázky státu průběžně monitoruje.

Cenu tohoto záměru kritizovalo ve svém stanovisku i Ministerstvo vnitra. Stojí v něm, že předpokládaná finanční náročnost projektu se pohybuje na horní hranici hodnoty obdobných projektů na trhu. „Celý záměr může být až několikanásobně předražený. Naznačuje to i způsob výpočtu předpokládané ceny, kdy je počítáno fixně s 50 tisíci člověkodny za tři roky, s jednotnou sazbou 12 tisíc korun za osobu a den, bez ohledu na skutečně odpracovanou dobu. To by v praxi po přepočtu znamenalo, že na projektu bude každý všední den pracovat téměř 70 velmi nadprůměrně placených IT specialistů. S ohledem na to, že se jedná pouze o podporu a ukončení již fungujícího systému, je to naprostý nesmysl,“ vypočetl Profant.

„Problém s IT systémy na ministerstvu práce se táhne po několik volebních období a ministryně Jana Maláčová ho zdědila po svých předchůdcích. Současný tristní stav této kritické infrastruktury je nutné řešit na úrovni celé vlády. Andrej Babiš je však k řešení apatický, a to vede jen k další předražené zakázce a udržování polofunkčního systému v chodu. Nadměrně zatížen přitom není jenom státní rozpočet, ale i zaměstnanci úřadů práce, kteří se o výplatu dávek starají. Zastaralý systém totiž dosud například neumožňuje import žádostí odeslaných elektronicky. Každou je tak třeba vytisknout a přepsat zpět do systému,” komentoval současný stav pirátský poslanec Lukáš Kolářík, předseda sněmovního Podvýboru pro informační technologie a dávkové systémy. Tento orgán byl zřízen právě kvůli IT systémům MPSV.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…