Jak vypadá tzv. “chytrá karanténa”, kterou dneska v médiích každý skloňuje a jaká jsou její možná rizika? Velice přehledně tyto otázky vysvětlil Ondřej Kedrigern Profant pro Pirátské listy.
„Současnou verzi Chytré karantény podporujeme, protože je založena na dobrovolnosti a respektu k soukromí jednotlivce. Avšak je třeba varovat před neopatrným rozšiřováním či zasahováním do současného systému.
Další problémy jsou:
- Efektivnost: Je třeba si uvědomit, že nás ochrání jen důsledné dodržování hygienických pravidel. Chytrá karanténa nám pomůže rychleji odhalit kontakty, které by mohly vést k nákaze. Ale rozhodně nám nepomůže například proti nákaze od infikované kliky či tlačítka výtahu.
- Reakce vlády: Pokud opravdu Chytrá karanténa nezabrání opětovnému masovému šíření, vláda bude muset reagovat. My se bojíme, aby nešla cestou likvidace soukromí občanů.
- Black box: Aplikace vzpomínkové mapy ani další aplikace nejsou opensource. Jedná se o blackbox, u kterého odborná veřejnost nemůže ověřit, zda opravdu dělá jen to, co nám říkají tvůrci. Další problém může být, co se stane, až situace pomine. Toto je třeba hlídat.
- Ostrakizace: Nezanedbatelné riziko jsou útoky proti lidem, kteří souhlas nedají. Je třeba si uvědomit, že tito lidé nic špatného nedělají a nemoc nešíří vědomě. Špatné je, pokud někdo nedodržuje hygienická pravidla (kašle bez zakrytí obličeje, nenosí roušku) či odmítne spolupracovat s hygienikem - to však může i bez šmírování.
- Kontrola: Celý systém musí být pod důslednou kontrolou. Audit PWC je nezbytné minimum. Jak už jsem zmínil, je jistě důležité, aby se k věci vyjádřil i ÚOOÚ. Piráti budou požadovat i kontrolu ze strany sněmovní komise.
Stejně jako omezení pohybu jsou zásahy do soukromí velmi nebezpečný precedent. Musíme k nim přistupovat po velmi pečlivé úvaze a vždy jen na jasně omezenou dobu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV