Rakušan (STAN): Kraje potřebují peníze na údržbu silnic

08.07.2020 6:31 | Zprávy

Hnutí STAN požaduje spravedlivé rozdělení peněz pro krajské samosprávy.

Rakušan (STAN): Kraje potřebují peníze na údržbu silnic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan na tiskové konferenci upozornil, že bez systémového řešení nemohou kraje naplánovat a uskutečnit řadu projektů, což se pak odráží i na stavu českých silnic. Poslanecká sněmovna se bude zabývat celou řadou dalších návrhů jako např. navýšením schodku rozpočtu, evidencí skutečných majitelů či novele zákona o odpadech.

Poslanci STAN budou opakovaně zařazovat na jednání systémovou změnu RUD z dílny Libereckého, Pardubického a Zlínského kraje. Krajům by přitom tento návrh mohl přinést až 18 miliard korun navíc.

„Demografie obyvatelstva i stav infrastruktury prošly za dvacet let značnou proměnou, ale přerozdělování prostředků krajům ze sdílených daní zůstává stále stejné. Chceme narovnat příjmy krajů podle aktuálního stavu, aby hejtmani nemuseli každý rok prosit vládu o peníze na opravu svých silnic. Na jejich údržbu kraje nemají peníze, a proto české silnice vypadají oproti moderním zemím mizerně. To se musí změnit,“ upozorňuje předseda STAN Víta Rakušan.

Veřejnost má právo znát skutečné vlastníky korporací

Zákonodárci STAN, Pirátů a KDU-ČSL proto připravili pozměňovací návrhy k novele o evidenci skutečných majitelů, které ze zákona vypouští zbytečnou výjimku šitou na míru premiéru Andreji Babišovi.

„Vláda využila své legislativní kreativity, a i přes upozornění opozice v návrhu zákona ponechala zbytečnou výjimku, kterou po nás EU nevyžaduje. Můžeme předjímat, že důvodem jsou výhody pro současného premiéra a podnikatele v jedné osobě. Z toho důvodu jsme připravili návrhy, které tuto výjimku upravují a zároveň rozšiřují okruh údajů, které bude možné zjistit, abychom dosáhli vyšší míry transparentnosti při uvedení skutečných majitelů. Věřím, že nalezneme podporu u dalších opozičních stran ale i u sociálních demokratů, který už dali veřejně najevo, že je tato malá domů pro ně nepřekročitelná mez,“ říká Rakušan.

Pozměňovací návrhy k vládní novele obsahují:

  • zpřesnění dané legislativy, kdy bude v zákoně jasně napsáno, že stejně jako u ostatních typů právnických osob, korporací a podobně, se tak postupuje i u svěřenských fondů
  • rozšíření okruhu zpřístupňovaných údajů o popisu struktury vztahů, aby i v případě složitých struktur bylo dostatečně patrné, jakým způsobem daná fyzická osoba pozice skutečného majitele dosáhla

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

16:14 Nový (TOP 09): Ve Sněmovně svádíme zápas o nezávislá veřejnoprávní média

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navýšení koncesionářských poplatků pro Českou telev…