Strategie vychází z priorit, na kterých se představitelé aglomerace shodli, tedy budovat společně udržitelnou, chytrou a kreativní metropolitní oblast. „Proto chceme směřovat investice zejména do dopravy, životního prostředí, vzdělávání a jeho provázanosti s praxí. Pardubice v současné době intenzívně pracují na přípravě projektů pro ITI s vědomím toho, že pouze kvalitní příprava projektů umožní efektivní a bezproblémové čerpání evropských dotací,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za čerpání dotací Jan Řehounek. Strategie nebude obsahovat konkrétní projekty, ale závazné indikátory a alokace prostředků pro jednotlivé oblasti, které bude metropolitní oblast s podporou unie rozvíjet. „Připravené projekty bude posuzovat řídící výbor ITI a následně projdou kontrolou a hodnocením úředníků orgánu, který bude v každé aglomeraci posuzovat možnost financování s ohledem na strategii dané aglomerace a specifika jednotlivých operačních programů,“ přiblížil náměstek systém administrace projektů.
V rámci ITI by město Pardubice mohlo na své vlastní projekty v následujících letech získat odhadem jeden a půl miliardy korun. Podpořeny budou projekty, u kterých se ukáže aglomerační efekt. S ostatními projekty budou Pardubice soutěžit v rámci „tradičních“ individuálních výzev. Výzvy k čerpání evropských dotací z ITI pro plánovací období 2014 - 2020 budou vypisovány na začátku příštího roku, po schválení strategií jednotlivých metropolitních oblastí. „Výhodou je, že výzvy příslušných ministerstev budou kontinuální a budou určené pouze pro aglomerace ITI. Město si tak může investice a zejména kofinancování projektů lépe rozvrhnout do celého plánovacího období,“ řekl Miroslav Janovský manažer Hradecko-pardubické aglomerace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV