Richterová (Piráti): Jednání Sněmovny o nezávislejším postavení ČT a ČRo bylo odloženo

15.07.2022 12:18 | Tisková zpráva

Úprava zákona o veřejnoprávních médiích, jejímž cílem jsou lepší garance nezávislosti a stability České televize a Českého rozhlasu, se na pořad schůze nedostala.

Richterová (Piráti): Jednání Sněmovny o nezávislejším postavení ČT a ČRo bylo odloženo
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Olga Richterová na Primě CNN

Návrh Ministerstva kultury nově zavádí volbu členů Rady ČT i Rady ČRo jak Poslaneckou sněmovnou, tak Senátem, který by volil jednu třetinu členů. Právě zapojení senátorů do volby rad má redukovat závislost na aktuální politické reprezentaci. Návrh vedle toho lépe specifikuje pravidla pro organizace, které navrhují kandidáty do obou rad a ruší jejich odvolatelnost jako celku. Tím zabrání každoroční hrozbě odvolání celé rady v případě dvojího neschválení výroční zprávy.

„Tento návrh je prvním krokem ke stabilnějšímu postavení veřejnoprávních médií. Vedle toho čekáme na širší novelu všech mediálních zákonů, kterou má připravit Ministerstvo kultury. Současné zákony nepočítají s vývojem, kterým oblast audiovizuální produkce prošla za poslední dekády. V uplynulém volebním období jsme navíc byli svědky politizování Rady ČT a i jejího zneužívání k politickému boji. Tyto trendy vyvrcholily odvoláním členky rady kvůli porušování zákona,“ uvedla Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Peníze nechybí přeci jen ve školství

Ale snad všude. Policisté, hasiči, lidé v sociálních službách...ti všichni by si zasloužili přidáno. A co pro ně udělala vaše vláda?! Když už něco ,,děláte" tak jen to, že své povinnosti přenášíte na obce a města.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Budeme podporovat bohatnutí zemědělců z jižní Ameriky?

11:01 Vích (SPD) Budeme podporovat bohatnutí zemědělců z jižní Ameriky?

Dohoda o zóně volného obchodu s MERCOSURem pod taktovkou vedení EU je „na spadnutí”. Jako obvykle pr…