Mezi problémy, které přítomní řešili, byla školní docházka mladistvých, užívání drog a posílení sociálních služeb na sídlišti Borek. Shodli se také, že budou i nadále spolupracovat a aktivně se zapojí do zlepšení života místních obyvatel.
Sídliště Borek je největší sociálně vyloučenou lokalitou v Pardubickém kraji. Velkou část problémů se zde snaží řešit organizace Naděje, která v kraji funguje přes 30 let. Součástí pondělní návštěvy proto byla i schůzka s pracovníky Naděje a se zástupcem Agentury pro sociální začleňování Romanem Matouškem.
„Jedním z hlavních témat bylo dokončování školní docházky. Řada mladých v lokalitě má sice absolvováno devět povinných let, ale nedokončila základní vzdělání. Bavili jsme se s paní místostarostkou Válkovou, pracovníky Naděje i zástupcem Agentury pro sociální začleňování Romanem Matouškem o nutnosti umožnit dokončení základního vzdělání spolu s určitou formou vzdělávání středního, a o konkrétních receptech, jak takovou nabídku do České Třebové přinést. Nejdůležitější je totiž umožnit studium přímo ve městě, dojíždění je obrovská bariéra a internát ze zkušenosti místní mladí po dvou až třech měsících opouštějí,“ poznamenala k návštěvě místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.
„Ráda bych tu přímo na místě ocenila dosavadní práci sociálních pracovníků organizace Naděje, pedagogických pracovníků, asistentů prevence kriminality a zástupců města. Je vidět, jak je důležité efektivně plánovat služby na míru dané lokalitě a zapojovat všechny dotčené z majority i romské minority. České Třebové přináším nabídku spolupráce v oblasti sociálního začleňování a nastavování modelu spolupráce místních aktérů, což se netýká jen osob žijících v sociálně vyloučené lokalitě Borek. Na řešení palčivých problémů se musíme podílet všichni, jen tak můžeme očekávat lepší výsledky ohledně vzájemného soužití, pochopení se a celkového zlepšení života lidí,” sdělila vládní zmocněnkyně Lucie Fuková s tím, že je podle ní vidět, jak je důležité efektivně plánovat služby na míru dané lokalitě a zapojovat všechny dotčené z majority i romské minority.
„Dnešní návštěvu vnímám jako užitečnou, protože jsme společně diskutovali konkrétní kroky, které mohou pomoci s řešením dlouhodobých problémů na sídlišti Borek. S paní Fukovou jsme se dohodly na postupech pro podporu rodičovských kompetencí a aktivit. S panem Matouškem jsme řešili možnosti spolupráce s agenturou pro sociální začleňování, která nám může pomoci s využíváním dotačních titulů,” shrnula přínos návštěvy místostarostka České Třebové Petra Válková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV