Roithová (KDU-ČSL): Síťová neutralita a roaming

03.04.2014 9:49 | Zprávy

Ve čtvrtek 3. 4. 2014 v Evropském parlamentu v rámci hlasování o telekomunikačním legislativním balíčku schválíme pro spotřebitele dvě zásadní věci. Týkají se roamingu a tzv. síťové neutrality - v obou případech zaujímá Evropský parlament ostřejší stanovisko, než obsahuje původní návrh Komise.

Roithová (KDU-ČSL): Síťová neutralita a roaming
Foto: roithova.cz
Popisek: Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová

Jsem ráda, že roaming bude zrušen ke konci roku 2015. Již deset let se v Evropském parlamentu roamingem zabývám. Po roce 2004 nám operátoři tehdy nebyli schopní předložit reálnou analýzu výdajů ospravedlňující tak vysoké ceny roamingu a zároveň vysvětlit rozdíly mezi cenami volání u stejné společnosti z různých států EU. Národní regulátoři si současně stěžovali, že nemohou účinně zasahovat v této oblasti přeshraniční komunikace a podnikání. Na základě těchto faktů jsme nastavili trajektorii postupného snižování ceny za roaming s cílem jeho úplného zrušení v rámci komunikace uvnitř EU. Osobně jsem se angažovala několik let, aby tato regulace zahrnovala i datové přenosy (zejména internet). Operátoři, pokud jde o internet, tvrdili, že bez regulace dojde přirozenou cestou ke snížení roamingu. Vzhledem k tomu, že jejich prognóza nebyla naplněna, přistoupili jsme i k regulaci datových služeb. Podle původní nastavené trajektorie by ceny za vnitrostátní a zahraniční hovory od konce roku 2015 měly být stejné. Již delší dobu upozorňuji na to, že tím dojde k zásadnímu průlomu trhu telekomunikačních služeb - pro občany bude možné bez ohledu na zemi pobytu vybírat podle ceny i kvality nabízených služeb z českých i zahraničních operátorů.
 
Druhé téma, kterému je věnována menší mediální pozornost, ale jeho dopad na běžné spotřebitele - uživatele internetu - jde o tzv. síťovou neutralitu a definici "specializovaných služeb". V kostce řečeno - o to, zda operátoři budou moci omezovat rychlost internetu pro cizí/neplatící data. V situaci, kdy by zásah do komplexního a stále se vyvíjejícího světového internetu mohl přinést jeho významné zpomalení, není rozumné takový přístup podpořit. Domnívám se, že uživatelská kvalita internetu by se přijetím volné definice neutrality a specializovaných služeb, kterou navrhuje Komise, výrazně zhoršila. Přístup k svobodnému a otevřenému internetu je jedním z motorů současného hospodářství, a proto stojí za to jej uchovat v co nejméně upravené formě. Za důvěru, ochranu a svobodu spotřebitelů v digitálním prostředí se zasazuji v Evropském parlamentu již od svého prvního volebního období - a hodlám to potvrdit i při hlasování, při kterém podpořím dodatky zaručující tyto hodnoty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: K mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra

13:02 Senátor Fischer: K mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra Neta…