Rozvoral (SPD): Korespondenční a elektronické volby nesmíme nikdy připustit

21.01.2022 15:45 | Zprávy

Hnutí SPD minulý pátek ve Sněmovně zablokovalo projednávání senátního návrhu zákona o zavedení korespondenčních voleb v České republice.

Rozvoral (SPD): Korespondenční a elektronické volby nesmíme nikdy připustit
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Jsme totiž přesvědčeni, že korespondenční hlasování, nezaručuje demokratický a transparentní způsob voleb. V případě jeho zavedení hrozí narušení základního principu voleb, což je tajnost hlasování. Tento princip může být garantován pouze v případě osobní účasti, a to vhozením volebního lístku po jeho úpravě za plentou do volební urny a kontrolovatelný nezávislou volební komisí. Princip tajnosti hlasování nemůže být formou korespondenční volby v reálu zajištěn a garantován, neboť nelze vyloučit riziko, že některé osoby budou v korespondenční volbě hlasovat pod určitým nátlakem nebo pod dozorem jiných osob.

Velkým problémem je to, že volba nebude anonymní – bude možné ztotožnit volební korespondenční lístek s konkrétní osobou, a s tím souvisí svoboda – nebude tento člověk v budoucnu poškozován za to, jak volil? Při klasickém hlasování za plentou ve volební místnosti probíhá samotná volba v soukromí a pod dozorem komise. Při korespondenčním hlasování formou zaslání lístku poštou hrozí větší riziko nátlaku třetí osoby, neboť nelze zabezpečit, že volič nevolí pod nátlakem či kupčení s hlasy.

Otevřená zůstává také otázka způsobu nakládání s hlasy došlými poštou a jejich zabezpečení proti možné manipulaci. Existují také názory, že by lístky putující do uren poštou mohl někdo cestou zmanipulovat. Může také dojít například ke ztrátě hlasů na poště. Nelze tedy vyloučit ani technické problémy.

V korespondenční volbě lze také spatřovat protiústavnost v narušení klíčového principu a pilíře demokratického volebního práva, kterým je jeho rovnost, čili zásada, že jeden občan má pouze jeden volební hlas, který má stejnou váhu. Ve jménu spravedlivého procesu všech typů voleb není při korespondenčním hlasování zaručeno, aby se zcela zamezilo situaci, že určité osoby (korespondenčně) hlasují v daných volbách vícekrát. Též může nastat situace, že pod jménem a identitou určité osoby disponující aktivním volebním právem hlasuje někdo úplně jiný, kdo tímto volebním právem nedisponuje.

Tyto argumenty zcela potvrzují výsledky vyhodnocení procesu prezidentských voleb v Rakousku v roce 2016, kdy došlo při korespondenčním hlasování poštou k manipulacím, a volby se musely opakovat.   

Volební právo je základním občanským a politickým právem, které nesmí být vystaveno žádné formě zneužití a v zájmu zachování systému svobodné soutěže politických stran, skutečné politické demokracie a spravedlivého procesu voleb všech typů, nesmíme nikdy připustit korespondenční a elektronické hlasování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Děti po energeťácích bývají méně soustředěné

22:28 Zajíčková (ODS): Děti po energeťácích bývají méně soustředěné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zákazu prodeje energetických nápojů dětem mladším 1…