Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a hledání příznivců k občanské iniciativě

13.04.2017 10:40 | Zprávy

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku a na který jsou Švýcaři po právu hrdi, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po návrhu občanské iniciativy následuje hledání příznivců.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a hledání příznivců k občanské iniciativě
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Nyní je na řadě Federální rada, která musí reagovat ve lhůtě jednoho roku. Radní iniciativu konzultují se svými administrativními jednotkami a jednají o ní na zasedáních rady. Ve většině případů Federální rada považuje iniciativu za příliš radikální. Někdy však vláda podá méně radikální protinávrh k takové iniciativě. Pokud se tak stane, máte (jako iniciativní výbor) možnost svoji iniciativu stáhnout. Jakmile je iniciativa úspěšně předložená, celý proces je ve skutečnosti debatou s vládou.

Návrhy vlády a dvou komor parlamentu představují ve Švýcarsku pouhá doporučení. Konečné slovo ve vztahu k iniciativám a referendům má vždy nejvyšší orgán v zemi – celé voličstvo. Z toho důvodu je občanská iniciativa téměř vždy víceletý proces, který od iniciátorů vyžaduje velkou trpělivost, peníze a čas.

Vláda stanoví datum konečného veřejného hlasování o vaší iniciativě. Do té doby musíte vést usilovnou kampaň, aby vaše iniciativa měla naději na schválení. Čtyři týdny před hlasováním jsou všem švýcarským občanům zaslány na jejich adresu volební lístky – většina lidí je pak vyplněné zašle zpět poštou; někteří využívají nové možnosti hlasování on-line. Jen málo voličů zajde o víkendu, kdy se hlasování koná, do volební místnosti.

Pro vítězství v hlasování potřebujete většinu z celkového počtu hlasů a zároveň většinu hlasů ve většině kantonů. Opravdu nelehký úkol.  

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj hledání příznivců k občanské iniciativě: FDFA Presence Switzerland

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…