Politici běžně mají tzv. 100 dnů hájení, v případě našeho kraje však není na takovou „ochrannou lhůtu“ prostor. Proto mám za nezbytné pustit se do práce okamžitě.
Zejména s ohledem na probíhající změnu klimatu nás budou stále častěji postihovat povodně (jako jsme tomu byli svědky i v září letošního roku) a mým úkolem je nastartovat realizaci účinných protipovodňových opatření, zejména na úrovni suchých poldrů či revitalizace vodních toků a niv. Pokud se bavíme o změně klimatu, je zásadní adaptovat Liberecký kraj na její projevy jako sucho, již zmiňované povodně, vlny veder či zvýšená rizika požárů. Musíme přijít s konkrétními opatřeními, která přeneseme přímo do terénu tak, abychom mohli vyhodnocovat jejich efektivitu.
A přírodě hodlám naslouchat i v dalších oblastech. V Libereckém kraji se v současnosti připravuje realizace řady velkých staveb, za všechny mohu jmenovat silnici I/35 Turnov-Jičín či novou železniční trať Liberec-Praha. Mým úkolem bude zajistit jejich citlivé zapojení do krajiny. V praxi to například znamená požadovat u silnice I/35, aby byla postavena s maximálním respektem k unikátní krajině Českého ráje. Jednou ze zásadních věcí pro provedení této stavby je, aby nebyla rušivá při pohledu z českorajských vyhlídek a dalších krajinných dominant, například z hradu Trosky, a zároveň aby nezpůsobovala nadměrnou hlukovou zátěž.
Spolu s těmito prioritami považuji za nezbytné zajistit propagaci a podporu regionálních výrobců a výrobků Libereckého kraje.
Jiří Klápště
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV