Rozvoral (SPD): Rozhodně jsme proti školnému na veřejných vysokých školách

21.09.2021 16:05 | Zprávy

Žáci základních škol a studenti středních odborných škol a gymnázií se už plně zapojili do výukových aktivit v rámci školního roku 2021/22 a v těchto dnech se zahajuje výuka i studentům vysokých škol v rámci akademického roku 2021/22.

Rozvoral (SPD): Rozhodně jsme proti školnému na veřejných vysokých školách
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD už nechce dopustit výuku na vysokých školách distanční formou, neboť dle názorů kompetentních akademických pracovníků vysokých škol se tato situace odrazila negativně v kvalitě samotné výuky, kdy studentům nejvíce chyběla praktická výuka, např. u budoucích lékařů.  

Rozhodně jsme proti školnému na veřejných vysokých školách. Financovat by je měl stát a nabízet takové studijní obory a kapacity na VŠ, které potřebuje Česká republika a které vycházejí z analýz vzdělávacích potřeb. Jedná se především o medicínské, technické a přírodovědné obory. Není možné, aby stát financoval obory postavené na ideologickém, nikoliv vědeckém základě. Samotné přijímací řízení na tyto školy musí být nastaveno tak, aby na studium byli přijati studenti, u kterých je předpoklad, že studium řádně ukončí, a kteří nabyté vědomosti budou následně uplatňovat v rámci své profese.

Chceme též systémově vytvářet podmínky pro navýšení podpory vědy, kdy toto navýšení je nutné získat především z nových zdrojů, neboť současný systém je neefektivní. Náš občan ze svých daní platí základní výzkum, který pak v řadě případů slouží k ziskům nadnárodních korporací. Příkladem může být např. výzkum v oblasti vakcinologie, kde výsledky výzkumů našich vědeckých pracovišť končí v rukou zahraničních firem. Vývoj naší vlastní vakcíny byl přitom zastaven a opět tak nevyrábíme vlastní koncový výrobek. Novým zdrojem potom jsou zisky zahraničních firem, které jsou dosud vyváděny mimo naši republiku. Stát musí důsledně chránit výsledky výzkumu, který byl financován z veřejných zdrojů. Financování z veřejných prostředků musí probíhat na základě plánování, účelnosti a dosahovaných výsledků. Je nutné odbyrokratizování a soustředění vědy na strategické cíle České republiky.

Vše o našem programu, ve kterém je řešena i kapitola školství, je obsaženo ve volebním programu hnutí SPD pro nadcházející parlamentní volby. Program pod názvem: „Naše vlast, naše rodiny, náš bezpečný život“ je vystaven na našich webových stránkách www.spd.cz.

V hnutí SPD jsme si plně vědomi, že vzdělaní lidé jsou zárukou budoucí úspěšnosti naší země, a proto kvalitní vzdělávací systém a efektivní podpora vědy patří mezi hlavní strategické cíle v oblasti školství. Absolventům vysokých škol musíme následně vytvářet předpoklady pro úspěšné pracovní a osobní uplatnění v rámci profese. Souhlasíte-li s námi, podpořte naše kandidáty v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Hnutí SPD kandiduje pod číslem 4. 

Převzato z Profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka (Motoristé): Motoristé sobě v členském hlasování vyloučili vstup do předvolební koalice

17:10 Macinka (Motoristé): Motoristé sobě v členském hlasování vyloučili vstup do předvolební koalice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k členskému hlasování