Rozvoral (SPD): Sokol existuje od roku 1862, přestože ho zakázala monarchie, nacisté i komunisté

09.10.2020 11:06 | Zprávy

Včera jsme si připomněli Památný den sokolstva, poctu všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence tohoto spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Rozvoral (SPD): Sokol existuje od roku 1862, přestože ho zakázala monarchie, nacisté i komunisté
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky a to i zásluhou poslanců hnutí SPD.

Hnutí SPD je vlastenecké a demokratické hnutí, které od svého vzniku vede nekompromisní politický zápas za nezávislost a suverenitu českého státu a v tom bude pokračovat i v budoucnu. Naše společnost má své národní tradice a hodnoty, které jsme povinni chránit a předávat dalším generacím. Mezi tyto hodnoty patří prioritně i vlastenectví. Už od svého vzniku v roce 1862, kdy byl Sokol u nás založen, byli jeho členové vlastenci, a např. to byli i první členové Hradní stráže za prezidenta Masaryka. Sokol od svého založení usiluje o celkový rozvoj osobnosti člověka a vede své členy ke spravedlivému a čestnému jednání, k aktivitě, samostatnosti a schopnosti pomáhat. Přitom vychází z odkazu svých zakladatelů Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera.

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941, kdy v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1.500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Většina z nich do konce války zahynula. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. Podle odhadů bylo za druhé světové války zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5.000 sokolů. Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Sokolská organizace měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Za obou světových válek bylo hnutí rozpuštěno a Sokol vadil i komunistickému režimu, který v roce 1952 organizaci zrušil. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1989.

Sokol v současné době patří mezi nejpočetnější spolky v Česku, má zhruba 160.000 členů a přes tisícovku jednot po celé republice. Jeho program je vzájemně provázaný soubor sportovních, pohybových, kulturních a společenských aktivit, které se uskutečňují v tělocvičných jednotách. Činovníci, cvičitelé a trenéři sokolských tělocvičných jednot jsou nejen nositeli a organizátory sokolského tělovýchovného a sportovního programu, ale společně s ostatními členy vytvářejí společenské prostředí pro utváření mravního postoje sokolství, prostředí pro uchovávání sokolských idejí. Sokol je otevřený všem, kdo věří v sokolské hodnoty: sport, občanství, komunita, osobnost a laskavost. Já sám osobně od roku 2004 působím ve funkci předsedy Tělovýchovné jednoty Sokol Všechlapy, kde řadu let sponzoruji mladé sportovce.

Hnutí SPD plně podporuje činnost Sokola, který přináší sport pro každého, bez rozdílu věku a příjmu. Tím rozvíjí tělesnou zdatnost svých členů i ostatních; pohyb považuje za součást zdravého životního stylu. Sokol je vlastenecký v nejlepším slova smyslu. Své členy vede k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa. Sokolové jsou aktivní silou ve své obci, hybatelem sportovních a kulturních aktivit. S úctou jsme si připomněli památku těch, kteří za naši vlast položili své životy.

Převzato z profilu politika

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Zlaté české ručičky

23:00 Bartošek (KDU-ČSL): Zlaté české ručičky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě firmy STV GROUP