SPOLU a PirSTAN: Novela o státním rozpočtu na rok 2022 reaguje na současnou mezinárodní situaci a vysokou inflaci

28.09.2022 8:38 | Tisková zpráva

Poslanci vládní koalice představili priority pro jednání Sněmovny na tento týden. Důležitým bodem je projednání novely o státním rozpočtu na rok 2022, která reaguje na konflikt na Ukrajině, energetickou krizi a vysokou inflaci.

SPOLU a PirSTAN: Novela o státním rozpočtu na rok 2022 reaguje na současnou mezinárodní situaci a vysokou inflaci
Foto: ODS
Popisek: SPOLU a PirSTAN podepisují koaliční smlouvu

Dalšími body, které se mají tento týden projednat, je například poskytování podpory zdravotně znevýhodněným nebo malá novela zákona o státní službě, jejíž projednání je plánováno na pátek.

„Máme po komunálních volbách a prvním kole senátních voleb. Rád bych připomněl, že tento pátek a sobotu se koná druhé kolo, a vyzývám voliče, aby přišli k volbám a znovu podpořili naše kandidáty do Senátu. Podle toho máme seřazen i program schůze, kde jsme se pokoušeli, abychom v mezičase mezi volbami ve Sněmovně nevyvolávali přestřelku vlády a opozice, a zařadili jsme méně komplikované body. S výjimkou prvního čtení, které se týká sportovní agentury, dnes máme blok druhých čtení, který by neměl vyvolávat žádné komplikace,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Čeká nás projednávání novely o státním rozpočtu na rok 2022. Tato novela zcela pochopitelně souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině, s prohlubující se energetickou krizí a s pádivou inflací. V této souvislosti dochází k navyšování příjmů zhruba o 65 miliard na úroveň 1 678 miliard. Dále z hlediska výdajů dochází k navýšení 115 miliard. Poprvé překonáváme magickou hranici dvou bilionů, celkové výdaje jsou plánovány ve výši 2 008 miliard. Logicky se tak celkový schodek prohlubuje o 50 miliard na celkových 330 miliard. Dále pak na nás v dalším bloku jednání čeká projednání zákona, kterým se ruší zákon z roku 2016 o elektronické evidenci tržeb. To souvisí jednak s tím, že náklady na elektronickou evidenci tržeb ze strany podnikatelů odhadujeme na 1,5 miliardy, náklady státu jsou ve výši půl miliardy korun. Dále jsou tam poměrně přísné pokuty za bagatelní porušení tohoto zákona. No a domníváme se, že ony fiskální přínosy jsou jednak těžce kvantifikovatelné a zároveň vzhledem k tomu, jakým tempem roste počet bezhotovostních plateb, tak klesá význam plateb hotovostních,“ shrnul následující dění v Poslanecké sněmovně místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…