Čeští poslanci napříč jednotlivými politickými frakcemi připravují k návrhu, který vzešel loni v prosinci z jednání mezi zástupci Komise, Rady a Evropského parlamentu, řadu pozměňovacích návrhů. Ty mají odstranit některá nelogická nebo nepřiměřeně přísná ustanovení předlohy.
Poslanci Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák usilují o změnu návrhu směrnice. Současný návrh pokládají za stále nedostatečně připravený s výrazným dopadem do práv občanů, stanovených v národních právních řádech. Návrh podle nich nepřinese bezpečnější Evropu, ale spíše mnoho omezení pro oprávněné držitele zbraní, kteří plní národní legislativu a podmínky.
„Nová směrnice je jako celek velmi nepovedená a způsobí zejména státním orgánům nemalé potíže při jejím uplatňování. V nastalé situaci se chceme pokusit dosáhnout alespoň toho, aby její negativní dopady byly co nejmenší. Dopad na legální držitele zbraní bude výrazný. Navíc se nedomníváme, že zabrání teroristickým útokům, ty nejsou prováděny legálními zbraněmi. Celý návrh je bohužel spíše negativním příkladem evropské legislativy,“ uvádí k tomu europoslanec Jiří Pospíšil.
„Mojí prioritou je především zmírnění pravidla, podle kterého do budoucna nebude možné nabývat a držet dlouhé samonabíjecí zbraně s kapacitou nad 10 ran, případně v kombinaci se zásobníkem větším než 10 nábojů. Náš návrh je zvýšit tuto hranici na 30 nábojů. Odstranit chceme mj. také zjevnou absurditu, kterou je možné zahrnutí paintballových zbraní pod tuto směrnici. Pokud pozměňovací návrhy nebudou přijaty, nemohu pro návrh hlasovat,“ zdůrazňuje europoslanec Stanislav Polčák (STAN). A dodává, že v současné chvíli diskutuje s kolegyní Charanzovou (ANO) a dalšími kolegy několik desítek pozměňovacích návrhů.
V České republice je v současnosti diskutován poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který by měl podle svých předkladatelů posílit postavení držitelů střelných zbraní.
„Ani v tomto cestu nevidíme. Návrh skupiny poslanců, mezi kterými je i ministr vnitra Milan Chovanec, ke změně ústavního zákona o bezpečnosti ČR jsou jen prázdné populistické výkřiky, které bezpečnosti občanů nijak nepomohou a mají jen zamaskovat neschopnost prosadit své názory na evropské úrovni. Občané mohou v případě krajní nouze už dnes legálně drženou zbraň k ochraně použít. Nebezpečné na těchto návrzích je, že navozují dojem, že to dnes tak není. Prázdné a zbytečné zákony, které nijak nepomůžou bezpečnosti občanů, podporovat nebudeme,” uzavírá místopředseda ústavně právního výboru Jan Farský (STAN) za poslance STAN.
Součástí dohody o revidované směrnici o zbraních uzavřené mezi zástupci Komise, Rady a EP jsou zákazy nabývání a držení některých typů zbraní - samonabíjecí zbraně vzniklé přeměnou z automatických, dlouhé zbraně (pušky) v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 10 ran, krátké zbraně (pistole) v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 20 ran či dlouhé zbraně se sklopnou pažbou, o celkové délce do 60 cm. Členské státy se však mohou rozhodnout, že se tento zákaz nebude vztahovat na stávající legální držitele těchto zbraní. Jen v ČR se jedná o desítky tisíc legálně zbraní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV